Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Jih v časech 2.světové války. Nová publikace vydaná v rekordním čase

  • Ostrava-Jih,

Městský obvod Ostrava-Jih vydal u příležitosti 75.výročí osvobození Zábřehu, Výškovic a Hrabůvky publikaci s názvem Ostrava-Jih v časech 2.světové války. Má podtitul Dějiny, vzpomínky, rozhovory, fotografie a z těchto částí se také skládá. Jedná se už o čtvrtou publikaci, kterou radnice vydala a na které se podílel kronikář Petr Přendík.

Ostrava-Jih má novou publikaci. Rozdělena je do čtyř částí, věnována je 2.světové válce a najdete v ní nejen odborné články o jejím průběhu, ale také příběhy hrdinů, paměti na osvobození nebo autentické přepisy výškovické a zábřežské kroniky. “Závěrečná část je potom tvořena dvěma rozhovory. Jsou to pamětníci, kteří už bohužel nejsou mezi námi a detailně tam popisují, jak vlastně prožili tu 2. světovou válku. Jinak v té knize nechybí 68 ilustrací převážně jsou to archivní snímky z různých archivů, rodinných archivů, jsou tam snímky z bombardování, z osvobození jak vypadalo v ulicích. Takže je to taková, dá se říct, temná kniha,” uvádí Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih

Kniha byla představena v rámci komorních oslav 75 let od osvobození Ostravy-Jihu. V obvodu je celkem 7 pomníků obětem 2.SV a ke každému z nich byly položeny květiny. “Letos se tedy scházíme po 75. a v trošku komornějším obsazení, ale přesto je nutné si tyto věci připomínat. Věříme, že další oslavy, to znamená 80 let od osvobození za 5 let, si ve velké míře připomeneme všechny hrdiny, kteří se zasloužili o naši svobodu,” říká Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih.

Zajímavostí je, že kniha se začala psát 5.března a přesně o měsíc později šla do tisku. Jde tak o nejrychlejší knihu, která kdy v obvodu vznikla.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy