Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová báň, nová poselství. Rekonstrukce věže kostela v Ostravě-Zábřehu je u konce

  • Ostrava-Jih,

Generální oprava věže kostela Navštívení panny Marie v Zábřehu se chýlí ke konci. Nová báň nebude na věž usazena prázdná. Vložena do ní budou poselství pro příští generace.

Do věže kostela Navštívení panny Marie v Zábřehu se po její opravě vrátí nejen listiny a mince, které se tady našly, ale i poselství dnešní doby.

Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: “Jsme rádi, že dnešním dnem můžeme tak pomaličku dokončovat generální opravu věže kostela navštívení panny Marie a v rámci toho jsme našli staré listiny a staré mince, které jsme znovu uložili do tubusu a k tomu jsme přidali vlastně nové archiválie, a to nové mince a archiválie, které se týkají dnešní doby a jsme za to moc vděční. Na ty archiválie ty tubusy se dělaly nové. Tady je ještě starý malý tubus, tam by se už to nevešlo zpátky, takže se vlastně nechaly udělat nové měděné, které tam přijdou do té velké báně, která je tady připravena.”
Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “My jsme se při psaní těch listin inspirovali listinami původními, takže jsme v nich popsali, jak vypadá v současnosti Zábřeh. Co se letos stalo nového, zásadního, Takže kromě toho, že jsme popsali Zábřeh, samotnou jeho podobu, počet obyvatel a podobně, nové stavby, rekonstrukce, tak jsme samozřejmě zmínili i to, že v našem obvodě máme nové náměstí. Nezapomněli jsme zmínit ani hlavní téma letošního roku, a to je epidemie koronaviru. “

Do tubusu tak byly vloženy nejen roušky, ale i jiné relikvie jako například všechny současné mince a také pamětní kniha, která vznikla v 19.století právě v kostele nanebevzetí panny Marie. S opravou kostela se začalo letos v březnu a skončit by měla zhruba za týden. Vše stálo asi jeden a půl milionů korun. Věž byla v havarijním stavu a veškeré kovové prvky se tak dělaly nové.

Radek Štach, stavbyvedoucí: “Jsme firma, která se specializuje na historické stavby. I když tato stavba není zapsaná nikde jako kulturní památka, tak jsme se této stavbě chovali jako by památka byla. To znamená, když jsme oloupávali tesařskou konstrukci, tak jsme vlastně pokud nebyl dožitý, měnili kus za kus jako repliku. Byly použité jako staré způsoby, spoje dlaby, čepy , kampy a vše bylo vlastně spojeno dřevěnými kolíky, potom byla nová krytina, která je z celomědi.”

Opravena je i makovice, které je pozlacená 24 karátovým plátkovým zlatem. Nový je i kříž a hromosvod.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy