Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čistá voda bez chemikálií. V Ostravě-Jihu téměř vše čistí ekologicky

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě-Jihu v létě čistí, co se dá. Technické služby maximálně využívají nově zakoupenou techniku a od nečistot zbavují veřejná prostranství.

Prostor před kinem Luna prochází pravidelnou očistou. Speciální tartanový povrch se čistí ekologicky pouze horkou vodou.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady vlastně můžeme vidět u kina Luna čištění vlastně vysokotlakým čističem čištění toho speciálního tartanového povrchu, kdy vlastně i horkou vodou ta špína, která vlastně původně přes zimu se tady usadila, tak jde velmi dobře dolů a nepoškozuje ten povrch, který tady je. Nepřidáváme tam absolutně žádnou chemikálii, je to jenom horká voda, tlaková, teplá tlaková voda a vlastně tady u toho tartanového povrchu ještě používáme takové kartáče, které jsou na spod toho kotouče.”

S celou plochou si díky moderní technice, konkrétně vysokotlakému čističi, vystačí pouze dva zaměstnanci.

Tomáš Grabovský, Technické služby Ostrava-Jih: “Celý prostor trvá asi 5 pracovních dnů vyčistit. Jeden obsluhuje, jeden ho zajišťuje, co se týče přívodu vody a jeden obsluhuje samotný stroj, tu trysku.”
Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Cílem je, abychom vlastně měli veškerá ta veřejná prostranství čistá a jak já říkám, voňavá, protože vlastně ten stejný stroj používáme i na čištění podchodů, kde vlastně čistíme minimálně jednou za měsíc veškeré podchody, které máme v městském obvodu.

Technické služby v současné době čistí nejen tartanové povrchy a podchody, ale také odplevelují frekventovaná místa v obvodu.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady na náměstí SNP můžeme vidět vlastně v akci stroj, který jsme pořídili letos na jaře, který slouží pro ekologickou likvidaci plevele. Využíváme ho vlastně k takzvané škarpírce chodníků a větších ploch, které nám zarůstají trávou. “

Ani v tomto případě není třeba žádných chemikálií. Horká voda rostliny spálí včetně jejich kořenů.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tak zhruba za 14 dní můžeme mechanicky přečistit tu plochu a tím odstraníme ten plevel zhruba na měsíc až dva podle těch povětrnostních podmínek. Tento stroj máme zatím jeden. Chceme vyzkoušet, jak se osvědčí, ale už teď víme, že je velmi efektivní v té likvidaci toho plevele, protože jsou jinak ještě další možnosti likvidace, a to je buď ručně, mechanicky odstraňovat, vydlabávat prostě buď motyčkou nebo nějakými nástroji anebo chemicky to čistit randapem, ale to nechceme.”
Jiří Kiška, Technické služby Ostrava-Jih: “Asi tak 5, 7 sekund by se to mělo vydržet na té bylince a ta bylinka potom od kořenů uhnije jako kdyby. Pak se to musí ručně vytrhat. A pak čekáme, jak to naroste znova a opakuje se to pořád dokola.Tento prostor nám vyjde tak na dva, na tři dny. Je pěkně, tak je to dobré.”

Moderní stroje šetří nejen pracovní síly, ale také přírodu a obyvatele před nežádoucí chemií.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy