Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městský obvod Ostrava-Jih zkrášluje zahrady mateřských škol

  • Ostrava-Jih,

Zahrady mateřských škol v Ostravě-Jihu postupně procházejí revitalizací. Získávají tak nejen krásnější vzhled, ale také edukační význam. Naposledy prošly revitalizací zahrady MŠ Zlepšovatelů a Ignáta Herrmanna v Hrabůvce.

Bylinkové záhony, hmyzí hotely, hmatové chodníčky a další naučné přírodní prvky nově získávají zahrady mateřských škol v Ostravě-Jihu. Pyšnit se jimi mohou mimo jiné MŠ Zlepšovatelů a Ignáta Herrmanna v Hrabůvce.

Lenka Divinská, ředitelka MŠ Zlepšovatelů: “Naším dlouhodobým záměrem bylo vybudovat živelnou zahradu v přírodní stylu pro naše tři MŠ. MŠ Zlepšovatelů 27, MŠ Mitušova 4 a MŠ Šponarova 16. Projekt naší zahrady Zlepšovatelů 27 je v rytmu živlů a představuje naši MŠ, ve které s dětmi hrajeme na přirozeně laděné nástroje, bubnujeme na djembe bubny a zpíváme písně v rytmu živlů.”

Živly jsou zastoupeny v herních prvcích, Například oheň představuje ohniště s posezením. Zemi zahrádka a vesnička z vrbového proutí, vodu zastupuje prameniště a vzduch zvonkohry.

Lenka Divinská, ředitelka MŠ Zlepšovatelů: “Realizace zahrady trvala přibližně dva měsíce, převážně v době, kdy byla naše MŠ uzavřena, a to v březnu a v dubnu v roce 2020."

Různé bylinky jako mátu, šalvěj, dobromysl nebo levanduli si děti mohou pěstovat i v MŠ Herrmanna, která získala i zbrusu nové herní prvky.

Tereza Ondřejová, zástupce ředitelka MŠ Ignáta Herrmanna: “Za pouhé dva roky vzniklo to všechno, co můžete za mnou vidět. Získali jsme dominantu tady ten velký prolézací hrad pro děti, jsou zde trampolíny, pískoviště, jsou tady vlastně herní prvky pro všechny věkové kategorie dětí, které MŠ navštěvují.”

První impuls ke zkrášlení zahrady dala jedna z maminek dětí, které školku navštěvují. V roce 2018 podala projekt na revitalizaci zahrady do participativního rozpočtu. Ten ale nedostal potřebný počet hlasů a tak se obrátila přímo na radnici, kde byla úspěšná.

Tereza Ondřejová, zástupce ředitelka MŠ Ignáta Herrmanna: “Díky paní místostarostce Dagmar Hrabovské se tady za poslední dva roky toho změnilo opravdu hodně, za což jsme rádi. vzhledem k tomu, v jaké době se nyní nacházíme, tak všechno bude delší dobu trvat, ale naplánovaná je i rekonstrukce chodníků.

Ty jsou částečně ze zámkové dlažby a částečně z asfaltu a místy jsou popraskané a místy samá boule. Po rekonstrukci by měly být celé ze zámkové dlažby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy