Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikátní fotografie Výškovic v nové knize, kterou vydal obvod Ostrava-Jih. Opět ji napsal kronikář Přendík

  • Ostrava-Jih,

Městský obvod Ostrava Jih vydal další knihu o historii obvodu. Tentokrát mapuje historii Výškovic. Jde už o 4. publikaci Jižního města, která byla symbolicky pokřtěna před kaplí Nanebevzetí panny Marie ve Výškovicích.

Na světě je další kniha o městském obvodu Ostrava-Jih. Jmenuje se „Pamětní kniha obce Výškovice: Psáno výškovickými kronikáři v letech 1923–1966“. a jak už název vypovídá, mapuje historii Výškovic a pokřtěna byla vodou z nedaleké řeky Odry.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “My se nyní nacházíne u výškovických tůní. Nejsou to však původní tůně, ale původní koryto řeky Odry, protože až do 30.let než proběhla regulace řeky, Odra protékala tudy a právě odsud vlastně začínaly veškeré povodně, které Výškovice sužovaly po celé staletí. My jsme se rozhodli, že právě zde nabereme vodu, kterou dneska pokřtíme naši novou publikaci.”
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska křtíme už 4. knihu, kterou napsal jako autor nebo spoluautor pan Přendík a vydal ji náš městský obvod. Chceme ukázat lidem, kteří tady žijí, že to není jen sídliště, ale že každá ta městská část má taky své dějiny a v těch dějinách se stalo leccos zajímavého. Samozřejmě jsme chystali nějaké radostnější a větší uvítání této knihy do života, ale nicméně tato situace nám to zhatila, takže opravdu jenom takto symbolicky.”

Publikace je zcela unikátní zejména tím, že obsahuje historické dokumenty, průkazky, plakáty a fotografie, které by se za normálních okolností vůbec nedostaly na veřejnost nebýt ochoty známých výškovických rodů jako rod Havránků, Rojíčků, nebo Staňků.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Byly to rodiny, které se ochotně zapojovaly do různých připomínek, diskusí a přinášely různé nápady, tipy, vlastně i popisky jednotlivých těch fotografií a v té knize nalezneze i naprosté unikáty, (((((které třeba, co se týče těch fotografií, nemají obdoby. Takže třeba tam máme snímek z roku 1917, kdy tady ve výškovické kapli byl zabavován zvon pro válečné účely. Což je zázrak, že se nám takový snímek dochoval.”

Kniha vznikala celých 18 měsíců, obsahuje 130 snímků a pokud neradi čtete, vůbec to nevadí.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “V podstatě ty snímky jsou v podstatě seřazeny chronologicky, takže stačí listovat a už na základě toho listování tím v uvozovkách albem, pochopíte dějiny Výškovic.”

V současné době už se připravuje další kniha, která bude mapovat historii, tentokrát bude o Zábřehu družstvu.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “To je dílo, na kterém pracuji už druhým rokem, je to bohužel složité a velmi rozsáhlé téma a mělo by to být pokřtěno v květnu příštího roku, tedy 2021.”

Co se týká pamětní knihy obce Výškovice, tak ta bude k dostání v informačním centru na náměstí Ostrava-Jih a také v kulturním domě K-trio, a to ihned poté, co se uvolní vládní opatření spojená s pandemií koronaviru.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy