Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přehled událostí z Ostravy-Jihu roku 2020

  • Ostrava-Jih,

Dnes pro Vás máme ohlédnutí za rokem 2020. Pojďme se tedy společně podívat na to, xo sw v obvodu letos událo.

Ostrava-Jih má nové atraktivní místo k setkávání. Zbrusu nové náměstí Ostrava-Jih, které vzniklo před obchodním centrem Železňák v Hrabůvce. Šlo o největší investiční akci letošního roku.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Vlastně my jsme celý tento prostor nechali sjednotit. Pan architekt Kotek vypracoval velice pěkný projekt, který náměstí nejen vizuálně sjednotil, ale také prosvětlil a myslím si, že teď působí takovým svěžím dojmem a taky samozřejmě působí mnohem bezpečněji, protože tam nevznikají žádné bariéry.”

Obyvatelé Ostravy-Jihu se dočkali. K dispozici mají historicky první infocentrum městského obvodu, které se slavnostně otevřelo na náměstí Ostrava-Jih. Podávat informace ale bude o dění v celé Ostravě, takže by jim nemělo nic uniknout.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: Zajišťuje běžné služby, na které jsou obyvatele zvyklí z jiných infocenter. Jsme samozřejmě rádi, že jsme nejenom dokončili náměstí, dokončili infocentrum, ale že může pomalu ožívat a že můžeme začít pořádat pomaličku v souvislosti s opatřeními koronaviru další akce.”

Jubilejní kolonie se chlubí dalším skvostem. Někdejší objekt lázní, který značně utrpěl přestavbou v 80.letech minulého století, se díky rekonstrukci vrátil do doby, kdy byl postaven. Tedy do první republiky. 

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Rekonstrukce domu je velmi náročná, protože děláme novou střešní krytinu, budeme zateplovat fasádu, děláme všechny hydroizolace. Ve vnitřních částech děláme kompletní nové rozvody, omítky a podlahy, Taktéž značně měníme dispozici tohoto domu, protože předpokládáme, že v přízemí vznikne do budoucna nějaká kavárna nebo cukrárna a další patra budou vyhrazena pro kanceláře.”

Prostor kolem Savarinu vyrostl do krásy. Vzniklo tady nové náměstíčko, staré betonové květináče nahradil nový mobiliář a rozpadlé asfaltové hřiště kopcovitý terén s asfaltovými cestičkami, kde se vyřádí zejména děti.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “ vznikla tady jakási terénní nerovnost, kterou děti můžou využívat například na ježdění na koloběžkách, na kolečkových bruslích. Vznikly tady nějaké edukační tabule a celý ten prostor byl osázen novou a upravenou zelení.”

Zajímavým prvkem je také mlhoviště, díky kterému se lidé budou moci zchladit zejména v parných letních dnech.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme jenom malinké mlhoviště, ale já pevně věřím, že se to osvědčí, že se to bude líbit občanům a že na základě toho se nám podaří vybudovat v příštím roce na dalších místech obvodu další mlhoviště třeba i větší.”

Loni bezmála 70 tisíc, letos rovných 100. Právě tato částka se vybrala díky zábavně charitativní akci Linkou na drink, která se uskutečnila na náměstí Ostrava-Jih, kde různé spolky a organizace míchaly drinky. Ty musely obsahovat nápojovou ingredienci, kterou si předem vylosovaly, Pitím drinků lidé podpořili malého Marka, který trpí kombinovaným postižením. Symbolický šek si společně se svou maminkou slavnostně převzali v pondělí na náměstí.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Výsledek je skvělý. Přišlo hodně lidí, vybraly se super peníze, vlastně více než v 1. ročníku a myslím si, že to Májovi pomůže, takže ještě jednou všem děkuji."
Linda Hříbalová, maminka Máji: “Jsme strašně moc rádi, že ta akce proběhla, že vyšla, že se vybralo tolik penízků pro Máju, které využijeme na intenzivní rehabilitaci a další pomůcky."

Bylinkové záhony, hmyzí hotely, hmatové chodníčky a další naučné přírodní prvky v letošním roce získaly vybrané zahrady mateřských škol. Pyšnit se jimi mohou mimo jiné MŠ Zlepšovatelů a Ignáta Herrmanna v Hrabůvce.

Lenka Divinská, ředitelka MŠ Zlepšovatelů: “ Projekt naší zahrady Zlepšovatelů 27 je v rytmu živlů a představuje naši MŠ, ve které s dětmi hrajeme na přirozeně laděné nástroje, bubnujeme na djembe bubny a zpíváme písně v rytmu živlů.”
Tereza Ondřejová, zástupce ředitelka MŠ Ignáta Herrmanna: “Získali jsme dominantu tady ten velký prolézací hrad pro děti, jsou zde trampolíny, pískoviště, jsou tady vlastně herní prvky pro všechny věkové kategorie dětí, které MŠ navštěvují.”

Senioři z Ostravy-Jihu hojně využívají zvýhodněnou službu Senior Expres. Je o ni takový zájem, že taxíky se téměř nezastaví a lidé si je musí objednávat minimálně dva dny předem. Radnice proto od října navýšila jejich počet. Zkrátila se tak nejen čekací doba, ale také dostupnost služby

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: Nyní celkem tuto službu zajišťuje pět vozidel. V platnosti zůstává cena jízdného 25 korun za jednu jízdu. Naši senioři mohou jezdit 4x do měsíce, a to na území celého města Ostravy."

Na velké ploše za kinem Luna v Ostravě-Zábřehu vzniká nový atraktivní park. Práce na něm začaly revitalizací zeleně a odstraňováním starých asfaltových chodníků.

Podél celého obvodu této plochy vyroste inline dráha a tady uprostřed bude parkourové hřiště. Půjde o vůbec první parkourové hřiště na Jihu.

Na světě je další kniha o městském obvodu Ostrava-Jih. Jmenuje se „Pamětní kniha obce Výškovice: Psáno výškovickými kronikáři v letech 1923–1966“. a jak už název vypovídá, mapuje historii Výškovic a pokřtěna byla vodou z nedaleké řeky Odry.

Městský obvod Ostrava-Jih vyhlásil už 3. bezdoplatkovou zónu. Tentokrát na ubytovnu Areál na Plzeňské ulici v Hrabůvce. Vůbec první vznikla na ubytovnu Soiva v Zábřehu a druhá byla vyhlášena na hotelový dům Hlubina.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Cílem bezdoplatkových zón je, aby se do ubytoven nestěhovali problematičtí lidé, kteří pouze zneužívají sociální dávky.”

Prostoru před poliklinikou v Hrabůvce teď vévodí krásně zrenovovaná kašna. Právě návrh na její rekonstrukci byl nejúspěšnějším projektem participativního rozpočtu roku 2018. Získal více než tisícovku hlasů. Renovací prošla i socha zdraví Mikuláše Rutkovského, na které se také podepsal zub času.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “Socha byla zrestaurována a oproti původním předpokladům, kdy jsme ji chtěli posadit přímo do té vody, byla umístěna zpět na podstavec, protože je z pískovce a samozřejmě znalci nám řekli, že by tím značně utrpěla.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy