Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Jihu bojují s nelegálními skládkami. Od ledna si za ně viníci připlatí

Také v Ostravě-Jihu řeší problém s černými skládkami. Ty lidé nejčastěji zakládají na sídlištích vedle kontejnerových stání, kde odkládají jak elektrospotřebiče, tak větší kusy nábytku.

Lidé jsou nepoučitelní. Ke kontejnerovým stáním stále odkládají věci, které už se jim doma nehodí. Zakládají tím nelegální skládky. Jen za loňský rok policie řešila více než 3 desítky takových případů.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Já tu bydlím 60 roků skoro a ten binec, co je tady za poslední roky. Tady bydlí totiž i nepřizpůsobiví. To byste se divila, to nejsou jenom nepřizpůsobiví. Vesměs v noci tady přivezou celé nábytky, no je to zlé. Tu skutečně jsou lidi, kteří jsou i bohatí, ale oni neotevřou popelnici, nebo nezavřou ji. Havrani se tu naučili vybírat ty popeláky. Tu je fakt skutečně hodně lidí bezohledných. No a ta lhostejnost, když je taková, tak tu je výsledek potom.”
“Je to strašné, co se děje. Lidi si nedají říct a nedají ani tu stokorunu za ten odvoz. Přitom na nové věci mají. Lidi jsou lhostejní vůči tomu, nezajímá je vlastně, co se děje a co dělají druzí.”

Tento velkoobjemový odpad rozhodně ke kontejnerům nepatří. Měli byste ho odvézt buď do sběrných dvorů, nebo se spojit se společností OZO Ostrava.

Pokud tak neuděláte a někdo vás přistihne, hrozí vám vysoké pokuty.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Od 1. ledna letošního roku došlo k novelizaci zákona o odpadech. Dle této novelizace hrozí tomu, kdo založil neoprávněně skládku, nebo uložil odpad mimo vyhrazená místa, ve správním řízení pokuta až do výše 100 tisíc korun.”

Pokud uvidíte někoho, kdo cokoli odkládá vedle kontejnerů, měli byste to ihned nahlásit. Jinak tento nešvar zřejmě nezmizí.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Černé skládky nás poměrně hodně trápí a rozhodně nás netěší. Jsme proto rádi, když nám lidé zavolají a dají nám podnět. Můžou volat přímo na radnici, případně napsat svůj podnět na aplikaci čistota.ovajih.cz, kde si jej převezmeme a potom jej postoupíme společnosti OZO, která se o jejich odstranění prioritně stará.”

Volat můžete i přímo na policii. Obvod po dohodě se společnosti OZO Ostrava pravidelně zajišťuje i velkoobjemové kontejnery. Termíny a místa najdete v Jižních listech. nebo na webových stránkách radnice. Na odvoz se můžete domluvit i přímo s Ozem.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Platíte pouze za přepravu a OZO přijede vlastně až k vám před dům a tu objemnou věc od vás odveze. Dají se takto likvidovat jednak elektrospotřebiče, ale taky třeba starý nábytek, koberce a podobně. Prostě to, co se nevejde do běžných popelnic.“

Lidé často odkládají vedle kontejnerů i věci, které jsou ještě funkční s tím, že by se ještě mohly někomu hodit. Ale i ty patří do sběrných dvorů.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “My doporučujeme, aby i takovou funkční věc, kterou chtějí vlastně darovat někomu ještě k užívání, přinesli do sběrných dvorů, řekli to obsluze sběrného dvora a tyto věci potom budou shromážděny v Reuse centru, kam si zase jiní lidé mohou přijít tuto věc vybrat a za drobný odnos, opravdu takový symbolický, tu věc si pořídit.”

Zároveň tím podpoří výsadbu zeleně. Veškerý výtěžek z Reuse centra totiž putuje na veřejnou zeleň v Ostravě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy