Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Jih rozdělí 10 milionů na nápady obyvatel. Zkrášlí veřejný prostor

  • Ostrava-Jih,

Radnice připravuje participativní rozpočet na letošní rok. Půjde už o 6. ročník. Do těch předchozích už obyvatelé obvodu přihlásili 255 projektů, zrealizovaných jich bylo více než pět desítek.

Také letos budou moci lidé podávat své návrhy do participativního rozpočtu Náš Jih. Stejně jako v minulých letech na vaše nápady radnice vyčlenila z rozpočtu 10 milionů korun. Pro letošní rok ale malinko pozměnila pravidla.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V zásadách se udělaly nějaké menší změny. První změnou je, že i v zásadách je obsaženo to, že se můžeme setkávat s občany online. Což je reakce na současnou situaci a druhou velkou změnou je, že jsme vyloučili z projektů projekty týkající se parkovišť, chodníků a cest."

Důvodem je to, že má radnice zpracovaný rozsáhlý pasport silnic a chodníků, podle kterého pracuje při jejich opravách ,a také při vytváření nových parkovacích míst. Pokud tedy není součástí projektu například přístupový chodník k pískovišti, nebo dětskému hřišti, pak jako samostatný projekt už chodník neuspěje.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Musím říct, že to ani nebylo příliš jakoby populární a že lidé mnohdy, i když křičí po nedostatku opravených chodníků, tak ve finále v participativním rozpočtu dávali prostor jiným projektům. Především projektům týkajících se volného času a zkrášlení veřejného prostoru.”

Ostatní pravidla se nemění. Veškeré informace najdete na webu radnice nebo na FB Náš Jih.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Kde jsou nejen jakoby upravena pravidla, ale najdete vlastně všechny minulé projekty, vítězné i nevítězné a každý náš obyvatel se může inspirovat a vymyslet něco, co náš obvod povznese zase na hezčí a užitečnější úroveň.”

Vaše nápady bude radnice přijímat od 1. května do konce června. Pak je čeká technická analýza a ty, které ji projdou, budou během září a října představeny veřejnosti. Poté svými hlasy rozhodnete o těch nejlepších, které se budou v následujícím roce realizovat. V tuto chvíli se připravují na realizaci vítězné projekty z letošního ročníku.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Provádějí se projekty a připravuje se projektová dokumentace a myslím si, že až sejde sníh a nastane jaro, tak budeme stavět další projekty, které zvítězily a v této chvíli ještě nejsou hotovy.”

Jako první by měla být v průběhu jara hotová Budka na knihy a časopisy. nebo projekt Dotáhni kolečko. Z minulých ročníků udělal hlavně dětem radost sáňkovací kopec, který měl premiéru teprve letos, tedy dva roky po realizaci. Užily si ho ale až teď, kdy konečně ve městech napadl sníh.

Anketa: návštěvníci sáňkovacího kopce: “Jsme strašně rádi a vlastně tady i dojíždíme, dalo by se říct, z okolí, protože žádný jiný kopec tady není. Takže se synem, vždycky ho vyzvednu tady ze školy, jdeme si sklouznout a potom domů a o víkendu tady dojedeme a je to super. Bydlíme kousek za bělským lesem.“
“Je to dobrý, protože tam můžeš jet dolů a tady u toho stromu, jak jsou ty skokánky, můžeš jet dolů a pak skočit. Tak to mě baví.”

Zatím nejúspěšnějším projektem participativního rozpočtu byla rekonstrukce kašny před poliklinikou v Hrabůvce, která skončila loni v listopadu.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: Vypadá to hezky. Moc hezky. Jde vidět, že si s tím někdo fakt dal práci.”

Fontána je momentálně zazimovaná a v plné kráse se lidem ukáže už na jaře, kdy bude napuštěná vodou která bude pomocí 7 trysek simulovat příliv a odliv na pobřeží.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků