Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dvě kulatá výročí v jednom roce. Jubilejní kolonie a Zábřeh-Družstvo oslaví 100 let

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě-Jihu si letos připomenou hned dvě kulatá výročí. Krásných 100 let oslaví Jubilejní kolonie a také vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo. Jde o dvě nejkrásnější části obvodu.

Městský obvod Ostrava-Jih vydá další publikaci. Vyjít by měla už na konci května, kdy vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslaví 100 let od založení obecně prospěšného a stavebního družstva ve Vítkovicích.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Byl to spolek tehdy a cílem toho spolku bylo postavit obytnou vilovou čtvrť, dnešní Zábřeh-Družstvo, takže vlastně před 100 lety začala vznikat tato krásná, vůbec jedna z nejkrásnějších částí našeho obvodu.”

Kdysi tady bydlel například Jan Vašek, tvůrce známého ostravského orloje, který je v současné době umístěn v ostravském muzeu, nebo generální ředitel vítkovických železáren Rudolf Peška. Obyvatelé se o historii této čtvrti dozvídají i díky komentovaným prohlídkám, které probíhají v rámci Mezinárodního dne památek a sídel a vždy je o ně velký zájem.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Nebydlím, ale kdysi jsem tady bydlela a hlavně jsem tu chodila do školy. Tady to vždycky bylo takové trošku jako rodinné, protože jsou tu samé rodinné domky , takže tady se asi dobře bydlelo. Já jsem bydlela o kousek dál na okraji, víceméně na okraji Jubilejní kolonie.”
“V 8 letech jsme se tady přistěhovali a vůbec nic o tom nevím. Jsem moc ráda, že v podstatě se člověk dozví věci, které ví a najednou se zkvalitní bydlení. Člověk si začíná více a více vážit toho, kde bydlí.”

Kniha tak bude speciálním dárkem pro tuto vilovou čtvrť a bude mapovat její historii. 100 let letos oslaví i rodinné stříbro obvodu, Jubilejní kolonie, a to 30. června. Radnice chce k tomuto jubileu spustit speciální web jubilejnikolonie.cz

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Přinese veškeré možné informace o historii i současnosti Jubilejní kolonie. No a byli bychom rádi, pokud bychom našli ještě různé pamětníky, historické fotografie, nebo třeba i aktuální postřehy z těchto obou oblastí. Takže pokud by se někdo našel, kdo by chtěl přispět něčím do toho našeho díla, tak má stále možnost.”

Své vzpomínky, příběhy, zážitky a fotografie můžete na radnici posílat až do konce dubna.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků