Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Jihu zajistili seniorům očkování proti koronaviru přímo v jejich bytech

  • Ostrava-Jih,

Radnice Ostravy-Jihu zajistila očkování proti nemoci covid-19 lidem v domech s pečovatelskou službou. Během jednoho dne prošlo vakcinací celkem 150 zájemců.

Senioři z domovů s pečovatelskou službou Odborářská a Horymírova v Ostravě-Jihu měli o starost méně. Díky radnici, která jim zajistila očkování u nich v bytech, si ušetřili cestu do očkovacího centra.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že se to povedlo, trvalo nám to zhruba 3, 4 týdny než se nám podařilo vakcínu zajistit. Chtěli jsme vyjít obyvatelům našich DPS vstříc, protože si uvědomujeme, že chodit pro ně někam do očkovacích center je nepraktické a často stresující. Máme tady i ležící pacienty, takže jsme zvolili tady tuto variantu,"

Seniory přímo v bytech vakcínou Pfizer očkoval výjezdový tým třinecké nemocnice, který za tři týdny dorazí znovu, aby lidé dostali druhou dávku.

Michal Ševčík, lékař, nemocnice Třinec: “Vakcína Pfizer, máme s ní dobrou zkušenost, měla by být bezpečná. Zatím se setkáváme spíš s pozitivními reakcemi. Po vyloučení všech kontraindikací v podstatě většinu klientů jsme schopni zaočkovat. My jsme se v naší práci nesetkali zatím s žádnými komplikacemi . Mezi běžné komplikace patří hlavně standardní imunitní reakce na podání vakcín. To znamená může být místní zarudnutí, nebo nějaké přechodné teploty, ale víceméně to jsou běžné věci."
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh: “Dneska budeme mít naočkováno zhruba 150 lidí. Z toho vlastně 120 lidí budou uživatelé přímo DPS, kteří jsou v kategorii 70 plus. Máme naočkované vlastně pečovatelky, které se o ně starají a budeme mít naočkované, nebo už teď máme naočkované i pacienty, nebo uživatelé, kteří leží na naši odlehčovací službě.”
Anketa: klienti DPS Odborářská: “Já si píchám inzulín, takže já jsem zvyklá na to. Kdysi jak jsem byla mladší, tek zlato mi píchali na revmatologii. Doufám, že to bude lepší.”
“Nemá se nikdo čeho bát, čekání je horší. Nejhorší je, když člověk onemocní a musí to prožít a musí zkrátka v těch nemocnicích ležet. To nikomu nepřeji.”
“Snad jo, snad to pomůže ať nemusí člověk pořád ty roušky nosit, ale to ještě budeme nosit dosti dlouho.”

Naočkovat se nechaly asi dvě třetiny lidí,

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh: “Není to tak, že bysme tady očkovali 100 procent uživatelů. Některé už naočkované máme a někteří obyvatelé DPS nesplňují tu věkovou hranici 70 let a víc, Takže ještě to očkování u nich není možné.”

Další pak očkování odmítli. Šlo jak o lidi z personálu, tak o klienty domovů, Někteří z nedůvěry k vakcíně, jiní ze zdravotních důvodů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy