Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fontány, mlhoviště, pítka. V Ostravě-Jihu už jsou v provozu všechny vodní prvky

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě-Jihu už spustili všechny fontány. Celkem jich je v obvodu 6. Vzduch osvěžuje také jedno mlžítko u Savarinu a k osvěžení lidem slouží i 3 pítka. Další dvě jsou pak v lesoparku Bělský les.

Lidem v Ostravě-Jihu už zpříjemňují veřejný prostor fontány. Včetně zrekonstruované kašny před poliklinikou v Hrabůvce, která má letos premiéru. V provozu jsou i pítka a také mlhoviště u Savarinu.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “My si tady hrajeme s koníky. Je to úplně boží.”
“Mi se to taky líbí.”
“Líbí se mi to náměstí. Nejprve jsem byla trochu skeptická, ale teď, jak už je tu ta tráva a ty fontány, moc pěkné.”
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Velkým trendem jsou v poslední době takzvaná mlhoviště. Naše první mlhoviště je u Savarinu. V rámci rekonstrukce předprostoru tam bylo instalováno a já pevně věřím, že se nám podaří realizovat ještě další, protože podle zkušeností z jiných měst, především zahraničních, je to věc, která má opravdu pozitivní vliv na život ve městě.”

Okolní vzduch dokáže v parném létě ochladit až o několik stupňů Celsia. O veškeré vodní prvky se v obvodu starají technické služby.

Tomáš Grabovský, technický provoz, TSOJ: “Při provozu fontán dbáme zejména na spotřebu vody, na její kvalitu. Co se týče spotřeby, tak snažíme se regulovat tlak vody tak, aby byla co nejmenší spotřeba. Když to pustíme hodně, teď je to stáhnuté ten tlak kvůli větru. Když to pustíme víc, bude to stříkat výš, ale ten vítr nám to háže z těch lagun na ty kostky a ztrácí se nám ta voda. Pak je velká spotřeba. Když to vezmete za celý den tak je to hodně kubíků.”

Chystá se také rekonstrukce některých fontán. Moderní technologii by měla získat například kašna na náměstí SNP před kulturním domem Akord.

Tomáš Grabovský, technický provoz, TSOJ: “Tři fontány už jsou vybaveny moderní technologií. Jedna fontána je napájená solární energií. Dvě fontány, a to fontána na Dubině a fontána na náměstí SNP se chystají na rekonstrukci, kde bude modernizovaný provoz tak, aby vyhovoval moderním požadavkům."

Občerstvit se můžete i v Bělském lese, kde najdete hned dvě pítka. Jedno u grilovacího altánu a druhé kousek od dětského hřiště. Ty mají na starost Ostravské městské lesy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy