Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ke kapli na křížové cestě v Bělském lese se nově dostanou i vozíčkáři

  • Ostrava-Jih,

Křížová cesta v Bělském lese prošla renovací. Konkrétně kaplička a její okolí, které díky ní mohou využívat i lidé upoutaní na invalidní vozík. Křížová cesta je dlouhá asi půl kilometru a má 14 zastavení.

Předloni v listopadu byla v Bělském lese slavnostně otevřena křížová cesta, která vede z Ostravy-Jihu do Staré Bělé. Teď prošla úpravami, aby byla přístupná více lidem. Bezbariérové je nově i okolí kapličky Panny Marie Lurdské.

František Staněk, autor projektu: “Na kříž byla přidána trnová koruna a v podstatě byl udělán hlavně bezbariérový přístup. Bezbariérový přístup je z pravé strany kříže, protože zde chodí většinou, nebo velká většina lidí seniorského věku, plus vozíčkáři a všichni lidé , kterým se špatně chodí, špatně se pohybují a byly problémy, jak se ke kapli dostat. Tato bezbariérovost byla vystavěna díky příspěvku MS kraje a spolku tělesně postižených a jejich přátel v Ostravě-Jihu.“

Celá plocha kolem kapličky byla vydlážděna, z pravé strany přibyly i schody a obnovena a vyčištěna byla i studánka pod kaplí.

František Staněk, autor projektu: “Voda tady vždycky byla, pouze přepad z této studánky byl zkorodován, zlomen a všechno se to ucpalo, takže jedním z těch našich podstatných cílů bylo to, najít vodu. Nemuseli jsme ani hledat, stačilo to odkrýt. 20 let lidé, kteří vykládali, že tady voda není, nakonec se ukázalo, že se mýlili.”

Studánka je vyzděná a zakrytá a voda z ní teče přes přepad, který začíná nerezovým sítem, aby se do ní nedostala žádná nečistota.

František Staněk, autor projektu: “Takže to, co tady vytéká, tak je čistá voda ze studánky. Byl vznesen dotaz, jeli to pitné. Je to pitné na vlastní odvahu a vlastní nebezpečí, jinak zatím rozbor nebyl udělán.”

Křížová cesta je velmi oblíbeným místem. Dokazují to denně zapálené svíčky u kapličky panny Marie Lurdské

Anketa: “Chodím tady každý den prakticky. Je to pěkné, pěkně to udělali jako.”

Křížová cesta je originálním dílem uměleckého kováře.

David Sekula, umělecký kovář: “Musel jsem u toho hodně přemýšlet. Nejtěžší byly ty figury, protože každá je jiná, nebo každá by měla tvořit jiný pohyb, jinou věc a představovat něco jiného, takže to je celkem složité.”

14 zastavení stálo 280 tisíc korun a všechny zaplatili dárci. Jednotlivá zastavení tak nesou jejich jména. Jedno .z nich patří městskému obvodu Ostrava-Jih.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Z těch uměleckých děl jsem nadšen a myslím si, že si to tu pozornost zaslouží. Jsem také rád za celý městský obvod, že jsme mohli přispět nejen myšlenkou, ale i tím, že jedno zastavení patří nám.”

První zastavení je kousek za kolibou v Zábřehu. Momentálně se v tomto místě připravuje i park, kterým vás provede naučná stezka vody. Jeho součástí bude mimo jiné amfiteátr, vyhlídková terasa, nebo Priessnitzův chodníček.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy