Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava chce prodat pozemek s poškozeným Památníkem budování socialismu na Plzeňské ulici

  • Ostrava-Jih,

10 000 metrů čtverečních nevyužívaného pozemku chce město Ostrava nabídnout investorovi. Jde o pozemek u křižovatky ulic Plzeňská a Horní, kterému dominuje poškozený Památník budování socialismu. Minimální prodejní cena by měla být 1 500 korun za metr čtvereční.

Významné veřejné prostranství v centru nejlidnatějšího ostravského obvodu je na prodej. Dle MAPPA by se budoucí výstavba v řešeném území o velikosti 10 tisíc metru čtverečních spolu s radnicí Ostravy-Jih měla stát celoměstským ohniskem na městské třídě Horní s vyhledávaným veřejným prostorem navazujícím na Náměstí Ostrava-Jih u obchodního centra Železňák.

Martin Bednář, starosta Ostravy-Jihu: "Cílem záměru je najít smysluplné využití pro poměrně velké, nicméně nevyužívané území v centru obvodu. Tomu v současnosti dominuje poškozený Památník budování socialismu/Komunisté z roku 1977. Konkrétní stavební záměr proto musí mimo jiné řešit, zda památník v lokalitě zůstane, například se zmenšeným stávajícím soklem, nebo bude umístěn jinde. Každopádně okolní území se postupně rozvíjí, v lokalitě vzniklo Sanatorium Jih, soukromý bytový dům, sportovní zázemí pro fotbalovou akademii a bylo by škoda tento prostor nechat ležet ladem."

Vzhledem k umístění u frekventované cesty není pozemek vhodný pro volnočasové vyžití v podobě parku nebo hřiště. S výstavbou v tomto místě dlouhodobě počítá územní plán.

Gabriela Gödelová, mluvčí Ostravy-Jihu: "Prodej pozemku, jehož podmínkou je výstavba objektu nebo souborů objektů občanské vybavenosti, byl řešen s Městským ateliérem prostorového plánování a architektury (MAPPA). Nabízená minimální cena za metr čtvereční je 1500 korun plus DPH. Plochu bude město nabízet tak dlouho, než najde investora, který předloží zajímavý, lokálně vhodný, architektonický návrh."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Snažíme se nerozšiřovat město za jeho hranice a nezabírat zemědělskou půdu, naopak, naše aktivity směřujeme k tomu, abychom ve městě zastavěli proluky, brownfieldy a prostranství, která nemají jiné využití. Takovým případem je pozemek v obvodu Ostrava-Jih. Velký důraz klademe také na architekturu, tak, aby nová budova na tomto pozemku vhodně doplnila městskou třídu."
Gabriela Gödelová, mluvčí Ostravy-Jihu: "Podrobnosti k nabídce prodeje zájemci najdou na úřední desce Magistrátu města Ostravy pod číslem 643/2021."

V rámci podpory dalšího rozvoje obvodu plánuje Ostrava-Jih postupně vyhlásit další dva záměry na prodej městských pozemků. Půjde o plochu určenou pro bytovou výstavbu na ulici Středoškolské a dále o plochu vedle aquaparku v Zábřehu na ul. Svazácká pro investora v oblasti sportu a volného času.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyDÚM, DDŠ, SVP a ZŠ (Wattova, Zákrejsova) Ostrava
Ostrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

Střední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvková organizace,
Ostrava
od 16 050 do 19 395 Kč/měsíc

Detail

MUDr. Elena Izraelová,
Ostrava
od 13 000 Kč/měsíc

Detail