Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ne všechny důlní vozíky končí ve šrotu. V Ostravě-Jihu z nich vyrobili květináče

  • Ostrava-Jih,

Městský obvod Ostrava-Jih nově zdobí historické květináče. Vyrobeny byly z vyřazených důlních vozíků, které radnice koupila od společnosti OKD a poté je nechala zrenovovat a osázet květinami.

Staré zkorodované důlní vozíky společnosti OKD teď našly své nové uplatnění. V Ostravě-Jihu si z nich udělali květináče. Celkem jich po obvodu rozmístili deset.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chceme tak jako symbolicky zachovat to, co je pro Ostravu tradiční, to značí hornický průmysl a skutečnost, že vlastně se posouváme někde jinde do budoucnosti, nějaké nové doby, která bude muset existovat už bez těžkého průmyslu, který zde byl dlouhodobě zakořeněn.”

Důlní vozík má oproti jiným kolejovým vozidlům kolečka velmi blízko u sebe v nejmenší vzdálenosti pod těžištěm, aby šel při vykolejení lehce nahodit zpět.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Ty truhlíky byly v takovém zuboženém stavu, takže se musely celé natřít a opravit tak, aby se daly použít a vydržely venku povětrnostní podmínky.”
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Někomu by se mohlo zdát, že hornické vozíky na Jihu příliš nekorespondují, ale není to pravda. Je třeba si uvědomit, že hornické vozíky k minulosti města Ostravy skutečně patří a je to také o tom, že spousta těch lidí, kteří na těch šachtách pracovali, bydlela právě u nás v obvodu. V jejich současném využití a pojetí se z nich už nešíří prach, ale jsou osázeny květinami, či jinou výzdobou, kterou budeme měnit podle aktuálního ročního období.”

Historické vozíky s letničkami můžete obdivovat nejen na náměstí Ostrava-Jih, ale také například před radnicí, nebo v krásné Jubilejní kolonii.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Není to špatné, vypadá to dobře.”
“Já jsem si toho všimla během tohoto týdne, když jsem jela směrem jako do města a myslím si, že se to pro Ostravu hodí, protože ty vozíky sem patří a ty instalované květiny vypadají moc hezky. Je to pěkné, líbí se mi to.”
“Krásné to je, krásné, hezké to je. I ty sprchy, všechno.”
“Mě hlavně zaujaly ty vozíky. Odkud jsou, že by to tu mohlo být ještě i napsané. A to osazení, to je pěkné. Jen aby to vydrželo. Je to přece jenom oživení toho náměstí. Jenom ať zase vandalové něco neudělají.”

Historické důlní vozíky hned tak někdo neukradne. Váží totiž téměř jednu tunu. Radnice je navíc nechala zajistit proti odtahu řetězy na kolečkách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy