Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Hrabůvce vznikla Přírodní zahrada. Jde o vítězný projekt participativního rozpočtu Náš Jih

  • Ostrava-Jih,

Obyvatelé Hrabůvky a širokého okolí mají k dispozici další relaxační zónu. Díky participativnímu rozpočtu Náš-Jih vznikla u Základní školy Provaznická Přírodní zahrada nejen s odpočinkovými, ale i vzdělávacími prvky pro všechny generace.

Motýlí, bylinnou a ptačí stezku, hmatový chodník, hmyzí domeček, hrací prvky pro děti a příjemné posezení. To vše nabízí lidem Přírodní zahrada, která byla v těchto dnech otevřena u Základní školy Provaznická v Ostravě-Hrabůvce.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Tato zahrada je v odpoledních hodinách zpřístupněna veřejnosti tak, jako každý projekt participativního rozpočtu. Zvítězila v roce 2020 a v dnešní době už je plně využívaná. Pořizovací náklady byly milion a půl. Rády tam chodí třeba maminky s kočárky, protože je to velice bezpečné prostředí a mohou se tam pohybovat i velice malé děti, sedět na trávě, případně se pohybovat po těch stezkách.”

Součástí přírodní zahrady je také mobiliář a naučné cedule, ze kterých se děti dozví, jaký hmyz a ptáci u nás žijí.

Libuše Přikrylová, ředitelka, ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Tady se děti chodí učit do přírodní zahrady do učebny v přírodě, dále tady chodí si užívat volného času. Nabízíme tuto zahradu i veřejnosti, kdy tady mohou přijít i maminky s dětmi, s kočárky, posedět si, děti si tady mohou zaběhat, můžou se seznámit taky se všemi těmi informacemi, které tady jsou. Jinak tady děti chodí ošetřovat i vyvýšené záhony.”
Anketa: děti ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Mě hodně píchala tam ta kůra jak byla, protože mi to bylo hrozně nepříjemné, ale hodně příjemný mi byl ten písek.”
“Mě nejvíc píchala taky ta kůra a ten písek byl nejpříjemnější. Mi se ta zahrádka moc líbí a bylo to fajn.”
“Mě byl fajn ten písek, protože byl heboučký a když jsem šla na malé kamínky, tak to moc píchalo a bylo to fajn a tahle zahrádka je super.”
“Nejlepší byla pro mě ta červená zem, protože vůbec mě nebolela. Tam je domeček pro ptáčky a ještě tu jsou takové domečky, kde jsou zvířátka, ptáčci a ještě květinky.”

Cílem projektu bylo přiblížit dětem výsadbu, množení a růst jednotlivých druhů zeleniny a bylin. Spousta dětí totiž žije v bytech a s pěstování zeleniny a bylin se ještě nesetkala.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy