Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pramen v Zábřehu Korýtku prošel rekonstrukcí. Jde o nejčistší pramen v Ostravě

  • Ostrava-Jih,

Zrekonstruovaný pramen v Korýtku byl slavnostně předán veřejnosti. Jde o nejúspěšnější projekt participativního rozpočtu loňského roku, pro který hlasovalo bezmála 1200 obyvatel Ostravy-Jihu.

Z pramene v Zábřehu Korýtku opět teče voda. Je to jediný funkční pramen v Ostravě-Jihu, který dlouhá léta chátral. Původní trubka byla zrezivělá a ucpaná, takže voda, která tady přitéká až z Ondřejníku, vydatně vytékala mimo ni. Teď se toto prameniště díky participativnímu rozpočtu dočkalo rekonstrukce.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme se sešli tady u pramene v Korýtku u dalšího projektu z participativního rozpočtu, který byl realizován. Při všech těch hřištích a sportovištích se samozřejmě objeví i projekty jiného druhu a přesně k těm patří i tady ten pramen v tom Korýtku.”
Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: “Voda má i duchovní význam. V liturgii katolické církve vodu používáme při křtu dětí i při křtu dospělých a je znamením jednak očištění a jednak duchovního očištění a jednak také duchovního života s Kristem. Takže ta voda to, co naznačuje po té stránce přírodní, tak skrze naši víru, tak působí i v našich životech, našich srdcích.”

O pohodovou atmosféru se postaral i ostravský písničkář Roman Petr, který kromě jiných, zahrál i píseň Voda.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Jsem, rád, že tento projekt uspěl a že našel takovou podporu mezi obyvateli Jihu a že pramen zase dneska teče. Myslím si, že i účast na samotném požehnání tobo pramene ukazuje, že ten pramen byl opravdu vyhledávaným místem pro místní a myslím si, že můžeme být hrdí i na to, že na území sídliště máme takový pramen, který se ukázal jako jeden z nejkvalitnějších výběrů na území současné Ostravy.”

Voda z pramene už prošla i rozbory vody, které ukázaly, že jde o nejčistší pramen v Ostravě.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Účastníci toho dnešního požehnání, udělal jsem takové malé překvapení pro ně. Měli možnost vyzvednout si tady 50 lahví číslovaných vlastně s tou vodou, která byla dneska tady načepována a na té lahvi krom etikety, která připomíná tuto událost, je i historie tohoto prameniště.”
Anketa: účastníci akce: “Já jsem moc ráda, že za prvé, že jsem se mohla toho zúčastnit a za druhé, že mám památku.”
“Je to tady pěkné. Já jsem to tady viděl předtím někdy a teď jsem s tím spokojený, že to tak vypadá.”

Původně tady v letech 1932 až 1981 stála vodárna a tento pramen se tehdy jímal do vodovodní sítě. Ostatní prameny, které kdysi na území zábřežské části Bělského lesa, nebo v místě dnešní haldy v Hrabůvce byly, už dávno zanikly.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy