Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přehlídku minipivovarů a bohatý kulturní program nabídly Svatováclavské slavnosti piva na Zámku Zábřeh

  • Ostrava-Jih,

Zámek Zábřeh a jeho okolí patřilo už tradičním svatováclavským slavnostem. Letos se uskutečnil už 14. ročník, který nabídl skvělou dvoudenní zábavu a přehlídku minipivovarů.

Tisíce lidí si nenechaly ujít tradiční Svatováclavské slavnosti piva, na které i tentokrát přijel sám svatý Václav se svou družinou a celou akci slavnostně zahájil. Součástí historického průvodu bylo i přepadení.

Michaela Mahrová, ředitelka Kultury-Jih: “Kultura-Jih zprostředkovala pro občany Jihu opět Svatováclavské slavnosti. Tentokrát už 14. ročník, který opět proběhne v historickém duchu. Na pódiu jsme se setkali se svatým Václavem, který požehnal lidu jižanskému. Setkali jsme se s purkmistrem a jeho družinou. Došlo také k nepříjemné události, kdy došlo k přepadení družiny svatého Václava lidmi Boleslavovy družiny, ale byli přemoženi a následně byl vedený soud. Svatý Václav byl tentokrát ještě milostiv a udělil oběma lapkům milost.”
Václav Tomíček, kaplan římskokatolické církve: “Svatý Václav je mezi jiným také patronem pivovarníků. Ta osoba svatého Václava není jen nějaká historická osoba, ale může nám toho hodně co říci. Domnívám se, že bychom se měli dívat po lidech i v dnešní době, kteří nás jsou schopni táhnout dopředu. Kdy se nemusíme motat jenom pořád kolem sebe, nebo dívat se, vypichovat nějaké negativní věci, ale opravdu posouvat věci dopředu, přemýšlet o věcech, přemýšlet o věcech s nadhledem.”

Součástí slavností byla také přehlídka minipivovarů nejen českých, ale také z Německa. Celkem se jich představilo 27 a k ochutnání nabídly přes 120 druhů čepovaných piv.

Roman Koudelka, provozovatel zámku: “Samozřejmě zámek Zábřeh jako vždycky připravuje svatováclavský speciál. Letošní ročník pan sládek vymyslel krásný čtyřsladový speciál 14 stupňový. Máme ho ještě ve variantě višňový, je to trošičku na způsob belgických piv. To se přidávají do toho ovocné výtažky, takže ho máme ve variantě ležák speciál a ležák speciál višňový.”

Právě zámecký speciál se za dobrovolnou částku podával i v charitativním stanu, ve kterém se ujal čepování sám starosta obvodu Ostrava-Jih s místním kaplanem.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Minulý rok jsem vynechal, tak zase se do toho čepování musím dostat a čepuje se zase pro každoroční Běh pro. Letos je to teda pro Štěpu. My máme takovou vnitřní soutěž s místní farností. ale samozřejmě je to soutěž pro dobrou věc, nikoli na krev, takže jsem za to rád.”
Anketa: návštěvníci slavností: “To je to německé nějaké, normální dvanáctka taková. Já jsem tady pokaždé skoro, je to pořád stejné, pěkně hrají.”
“Určitě se nám tady líbí, ale je pravda, že jsme teprve teď přišli. Jinak chodíme celkem pravidelně tady na to, kromě vlastně loňska a možná dvou ročníků, tak jsme navštívili úplně všechny od začátku až do konce. Skvělá akce, děláme propagaci, nějaké pivo jsme tady dotáhli, takže jo, je to skvělá akce. Takže teď zrovna přemýšlím, co si dám, protože nevím.”
“Vyzkoušeli jsme nějaké tady branické, nebo nějaké, je velmi dobré, ale tady tohle pivo je nejlepší. Zámecké, ano. Atmosféra je úžasná, spousta lidí, spoustu dobrot všelijakých, báječné.”
“Je to skvělé tady, zrovna jsem přišel. Žádné roušky, je tady klídek.”
“Líbí se mi tady. Piva výborná.”
“Parádně, holky jsou nadšené a my taky. Vyzkoušela jsem brusinkové, výborné.Teď jdeme na borůvku. Chystáme se teda a samozřejmě na svatého Václava, takže i svatováclavské.”
“Kaštanové, mandlové a ořechové. To je takové sladší. Jako my známe ty Ipy, Apy, to je všude v hospodách, ale to mandlové, ořechové jako fakt doporučuju. Já tady pokud možno jezdím každý rok a mají tady i německé, to taky doporučuju.”

Slavnosti proběhly v zábavném duchu. Vystoupila řada kapel a populární zpěvačka Ewa Farna, nechyběla ani ohňová show a dobové tance, nebo právo útrpné. K tomu řada stánků s občerstvením a jiným zbožím.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy