Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den památek na Jihu přesunul covid na říjen. I tak ho navštívily stovky lidí

  • Ostrava-Jih,

Městský obvod Ostrava-Jih letos uspořádal už po šesté tradiční akci s názvem Den památek na Jihu, což je festival komentovaných vycházek napříč obvodem. Jako každý rok i letos bylo v nabídce 8 okruhů.

Tři nové okruhy komentovaných vycházek letos připravila radnice Ostravy-Jihu v rámci akce Den památek na Jihu. Nově se tak zájemci mohli vydat třeba na komentovanou vycházku bývalou tramvajovou dráhou do Pískových dolů, nebo si projít břehy řeky Odry z Výškovic ke Korýtku.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Jsou tam takové oblíbené okruhy. Paradox je, že takové ty klasické Zábřeh, staré Výškovice, stará Hrabůvka už tolik netáhnou. Teď táhne nejvíce Bělský les a halda v Hrabůvce. Začali jsme v sobotu ráno, tam byl okruh po novém náměstí Ostrava-Jih a ačkoli bylo docela chladno, tak se nás tam sešlo dosti, no a potom jsme pokračovali na haldu v Hrabůvce. Tento okruh zatím vede, co se týče účastníků.”
Tomáš Majliš, průvodce komentované prohlídky: “Halda v Hrabůvce, to je takový unikát Ostravy-Jihu. Je to strusková halda, která byla vršena od počátku 20. let minulého století a ovlivnila život v celé Hrabůvce. Lidé se na dnešní vycházce dozví třeba to, jak ovlivnila život lidí v Hrabůvce a také to, jak stojí za zánikem velké části původní Hrabůvky.”

Původně se tato akce měla konat v dubnu na Mezinárodní den památek a sídel, který na 18. dubna vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Koronavirus ji ale přesunul až na začátek října. My jsme s kamerou zavítali na komentovanou vycházku historického jádra Zábřehu.

Anketa: návštěvníci Dne památek na Jihu: “Letos jsme na tom poprvé a tak nějak manžel na to upozornil mě. Už jsme byli na haldě, teď jdeme tady na tohle.”
“Ty prohlídky jsou velmi zajímavé, dozvíme se něco nového. Některé věci jsme nevěděl. O haldě, nebo tady o té, přestože tady žiju od 53. roku, takže nějakých 60 let skoro. Tak se vždycky dozvídám něco nového. Zítra se chceme ještě zúčastnit prohlídky. To bude Jubilejní kolonie”
“Nejsem sice rodačka z Ostravy. Pocházím z jižního Slovenska, ale Ostrava jako taková mě zajímala a jak jsem se tady provdala, tak jsem prochodila veškeré památky a mám to všechno tady moc ráda. Máme tady opravdu super průvodce, pana Přendíka, tak si říkám, že projdu ty památky s ním ještě jednou, ať se dozvím něco nového.”

I na této vycházce se nakonec sešly desítky lidí.

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

BTC servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 70 000 Kč/měsíc

Detail

VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail