Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čeští a polští školáci se učili skládat a programovat roboty

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě-Jihu pokračuje přeshraniční spolupráce s polským městem Wodzislaw. Tentokrát polští a čeští žáci 7. až 9. tříd základních škol společně poznávali svět robotiky na VŠB-Technické univerzitě a ve Světě techniky.

Tři desítky českých a polských školáků zažily atraktivní program v rámci projektu Moderní technologie bez hranic. Vše se točilo kolem robotů, o kterých se dozvěděli téměř vše.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Město Ostrava i Wodzislaw jsou města, která byla zasažena těžkým průmyslem a obě tato města se v současné době transformují a město Ostrava se hodně specializuje a konkrétně Technická univerzita je na světové úrovni právě v oblasti robotizace. A my právě tímto projektem se snažíme, aby děti poznaly různé technické obory, aby poznaly jejich atraktivitu.”

Zatímco dopoledne školáci strávili na VŠB-Technické univerzitě, kde pro ně byl připraven workshop programování, odpoledne se přesunuli do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice, kde se v rámci vzdělávacího programu Roboti v našem životě dozvěděli například to, že slovo robot je českého původu a dokonce si postavily svého robota, kterého také oživili.

Jan Rek, lektor vzdělávacích programů, Svět techniky: “Pro ně to bude podobné jako, když mají třeba doma vysavač automatický, tak zkusí si například, že by se robot vyhnul zdi ať se nerozbije, nebo například může reagovat na barevné cedulky. Třeba když jim ukážu modrou cedulku, tak robot zabočí třeba doleva, nebo doprava. Takže to si můžou tak různě vymyslet. To záleží na fantazii taky.”
Anketa: žáci ZŠ Košaře: “Bylo to dobré. Je to takového něco jiného, něco nového.”
“Viděli jsme v podstatě, jak ti roboti fungují, vysvětlovali nám různé věci okolo toho. Některé kreslili, některé ukazovali jak to funguje ve velkých firmách, jak předávají to zboží.”
“Roboti se mi líbili samozřejmě, bylo to velice zajímavé a líbilo by se mi pracovat v tom oboru.”
“Rozhodně je to lepší než se učit a myslím si, že je to i zajímavější. Co se mi hodně líbilo, že to vyrábějí docela rychle. Nedávno jsme používali jenom tlačítkové mobily a teď už máme roboty, kteří sami rozpoznají člověka, jako tam byl ten jeden robot.”

Podobný společný program bude ve druhé polovině listopadu připraven v Polsku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy