Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sběr spadaného listí je tu. V Ostravě-Jihu ho odváží až do prosince

  • Ostrava-Jih,

V Ostravě-Jihu začal sběr spadaného listí. Probíhá průběžně v celém obvodu poté, co přijdou první mrazíky. Listí se uklízí jak strojově, tak i ručně, Loni sesbírali téměř 500 tun.

Pracovníci Technických služeb v minulých dnech zahájili podzimní sběr spadaného listí. Na starost mají komunikace 3. a 4. tříd a zelené plochy v obvodu. Tam, kam se nedostanou stroje, přichází na řadu hrábě, nebo lopaty. Jedná se o nepřístupné plochy především pod stromy a keři nebo kolem městského mobiliáře.

Zdeněk Hübner (OSTRAVAK), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “To probíhá stejnými stroji jako když se kosí tráva. To znamená, mnoho občanů je zmateno, že my vlastně na podzim kosíme, ale to není pravda. My pouze sbíráme listí. Na sběr listí z těch zelených ploch využíváme firmy, které nám standardně dělají kosení přes běžné vegetační období. Na sběr listí z komunikací 3. a 4. tříd využíváme naše Technické služby, které mají jednak ty sběrače, ty prachosběry, které se akorát přestrojí a sbírají listí.”

Sběr listí probíhá od konce října až do začátku prosince. Vše záleží na počasí.

Zdeněk Hübner (OSTRAVAK), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Podle těch povětrnostních podmínek předpokládám, že buď uděláme ještě jedno v listopadu, nebo když nenasněží, tak ještě jedno potom v prosinci a z těch komunikací samozřejmě to odstraňujeme průběžně. Protože jednak nám to může sfoukávat vítr. A jednak ten spád toho listí je průběžný. Ne každý strom opadá při tom prvním mrazíku.”
Adam Gažík, Technické služby Ostrava-Jih: “Když prší, tak se to dělat nedá. Lepí se to, plus kolem aut, když to děláme, tak auta jsou zašpiněné. Máme na starost kolem aut, příjezdové chodníky, plochy často nejen kolem baráků a tak. Je toho dost, ale co se dá dělat. Musíme dělat. Nevím přesně, jaký to má výkon, ale je to dost silné.”

Listí se ovšem neuklízí všude. Radnice totiž myslí i na ježky, kteří ho potřebují hromadě k přezimování. Na tato místa upozorňují cedule s nápisem Spinkají tu ježci.

Zdeněk Hübner (OSTRAVAK), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Necháváme vlastně na těchto místech trošičku listí, abychom tam mohli nechat v klidu přezimovat ježky. Tato iniciativa vznikla, tuším, před 4 lety a my jsme letos k těmto standardním třem místům na ulici Pavlovova, 29. dubna a Sadu družby, přidali ještě tuto u Gymnázia Františka Hajdy.”

Místům označeným těmito cedulemi se pro vyhýbejte a nechte ježky v klidu spát.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy