Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jubilejní kolonii v Hrabůvce prochází rekonstrukcí poslední historický dům

  • Ostrava-Jih,

V Jubilejní kolonii v Ostravě-Hrabůvce prochází rekonstrukcí poslední dům s původní fasádou. Jde o bytový dům na ulici Mládeže se čtyřmi bytovými jednotkami.

Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce roste do krásy. Rekonstrukcí aktuálně prochází poslední z bytových domů, který má původní vzhled. Dočká se tak nejen zateplení, ale i stejné fasády jako ostatní bytové domy v této lokalitě.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Rekonstrukcí projde střecha, zateplíme fasádu, obnovíme vnitřní a vnější izolace tohoto domu a také samozřejmě vyměníme okna a vstupní dveře. Celkové náklady na rekonstrukci tohoto domu vyjdou zhruba na 7 milionů korun. V tomto domě se nacházejí 4 bytové jednotky, dvě prošly kompletní rekonstrukcí a v dalších dvou bydlí nájemníci.”

Stavební firma by ještě letos chtěla udělat fasádu domu a zateplit štít. Vše ale bude záležet na počasí.

Josef Kubját, stavbyvedoucí: “Na štítu se má provádět zateplení hlavně z toho důvodu, že i nájemníci si stěžují, mají uvnitř vlhkost, plísně. Samozřejmě letos ještě střechu musíme dokončit. Ta by měla být v tomto týdnu zrealizovaná. A ještě letošní rok bysme chtěli aspoň částečně vyspravovat sklepy. Jakmile se ochladí, tak v tom interiéru se dá pracovat, takže se vrhneme na ty sklepy.”

Sklepy jsou kvůli vlhkosti ve špatném stavu. Veškerá omítka tak musela pryč.

Josef Kubját, stavbyvedoucí: “Nejtěžší asi co se týká stavby, bude hydroizolace zdiva. Ta bude probíhat sice až příští rok na jaře, ale to považuji za nejobtížnější část této stavby, jelikož sklepy byly v dezolátním stavu.”
Jedna z obyvatelek domu: “Žije se mi tady dobře, máme krásný zrekonstruovaný byt, ale co se týče samotného domu, tak to už chtělo rekonstrukci, protože máme doma plíseň, máme plno vody doma. Jo a musela jsem už vyhodit spoustu nábytku, koberce, protože nám to všechno zplesnivělo.”

O bydlení v Jubilejní kolonii, která byla postavena v letech 1921–1932 Vítkovickými železárnami, je velký zájem. V rámci Ostravy-Jihu se totiž jedná o reprezentativní lokalitu. Radnice se ale tady nestará jen o bytové domy.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Udržujeme i naše nebytové prostory. Jedním z nebytových prostor je náš Komorní klub, kde momentálně probíhají nátěry výkladců a také budeme měnit vstupní dveře u tohoto objektu.”

Od roku 2002 je 23 objektů Jubilejní kolonie chráněno jako kulturní památka. Na celou oblast je navíc vyhlášeno ochranné památkové pásmo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy