Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekreační řidiči z Ostravy-Jihu jsou ochotni parkovat mimo své bydliště. Ukázala to anketa

  • Ostrava-Jih,

Radnice chce dostat na odstavná parkoviště auta, která lidé nepoužívají denně V anketě se proto ptala lidí, jestli by byli ochotni parkovat mimo své bydliště. Dopadla lépe, než se čekalo.

V Ostravě-Jihu aktuálně chybí až 5 tisíc parkovacích míst. Ploch, na kterých by mohla vzniknout, už v blízkosti obytných domů moc není. A lidé navíc začali upřednostňovat zeleň. Radnice chce proto zřídit odstavná parkoviště u nákupních center. Jestli by je lidé využívali, na to se ptala v anketě.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Máme tady mraky lidí, kteří jedou autem jednou za týden, jednou za 14 dnů a na ně jsme primárně cílili s tím, že myšlenka byla taková, že lidé by si auto odstavili na nějaké odstavné ploše, kde by ho měli hlídané, měli by ho tam zaparkované zdarma a pokud by k němu jednou za čas potřebovali, tak bysme je tam nějakým způsobem dopravili. Podle prvotních reakcí, které na sociálních sítích byli, jsme nebyli úplně přesvědčeni, že o tuto službu bude zájem, ale z té ankety se ukázalo, že zájem by byl větší než jsme mysleli.”
Anketa: obyvatel Ostravy-Jihu: “Kdysi za totáče auta, které byly podnikové, neexistovalo, aby to stálo u baráku. Všechno muselo stát v garážích. Dneska páni podnikatelé, aby nemuseli platit za parkovné někde, normálně řidičům, které zaměstnávají řeknou, vem si to k baráku, Tím vzniká ten nešvar, že tady mají svoje auta a parkují tady ještě firemní.”

Do ankety se zapojilo bezmála 700 lidí a velké procento z nich si tuto službu dovede představit.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Když si vezmete, že bysme takto dokázali umístit třeba během prvního roku 200 aut, tak se nám uvolní 200 parkovacích míst na stávajících kapacitách, což je více než jsme schopni postavit. Takže je to určitě cesta, kterou se budeme chtít určitě vydat a kterou budeme řešit.”

Radnice teď bude jednat s majiteli některých nákupních center o pronájmu části parkovišť, která nevyužívají. Ty by pak oplotila a zavedla strážní službu.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Ten benefit pro ty lidi je jednoduchý. Oni by auto, pokud ho denně nepoužívají, budou mít pod dozorem, budou ho mít hlídané, budou vědět, že jim ho lidi neukradou, nevykradou a když ho budou potřebovat na tu cestu na chatu, na nákup, tak budeme hledat cestu, jak je k autu dostaneme.”

Z ankety také vyplynulo, že velká část lidí by si k autu klidně došla i pěšky. Přesto chce radnice svozovou službu řešit. Variantami jsou příspěvek na veřejnou dopravu, nebo na sdílená kola.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: !Pokud by se to osvědčilo, tak si umím představit, že bychom takové parkoviště následně sami i stavěli. Máme i vlastní pozemky na okrajích prakticky všech sídlišť.”

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy