Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kuchařky ze školních jídelen Ostravy-Jihu bodovaly v soutěži Fajny školní oběd

  • Ostrava-Jih,

Kuchaři a kuchařky jídelen základních škol v Ostravě se utkali v soutěži Fajny školní oběd. Uspořádal ji ostravský magistrát, který se dlouhodobě snaží o to, aby měly děti ve školách kvalitní stravu.

Na Střední škole společného stravování Krakovská proběhlo městské finále soutěže „Fajny školní oběd". V rámci projektu „Fajne školní bistro" se pětice kuchařek a kuchařů utkala o cenu za nejlepší obědové menu pro děti ve věku 11 až 14 let.

Petr Přeček, vedoucí odborného výcviku, obor kuchař: “Vaří čistě zeleninové pokrmy, popřípadě používají jiné ingredience. Nesmí tam být zapojeno maso. Předtím bylo korespondenční kolo, ze kterého jsme vybrali 5 postupujících do finále. Zaujalo nás takové nějaké netradiční jídlo. Zajímalo nás především složení toho pokrmu a výběr surovin.”
Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a vzdělávání, MMO: “Snažíme se dlouhodobě o to, aby opravdu školní strava byla kvalitní, aby byla zdravá, aby vlastně sledovala všechny současné trendy. Myslím si, že mnoho rodičů, pokud by dnes zavítalo do školství s dítětem, tak by se divili jak hodně se ta strava posunula od doby, kdy oni sami školy navštěvovali. Proto i pořádáme projekt Fajne školní bistro, který je dlouhodobý, zapojuje de facto všechny naše základní i mateřské školy v rámci města Ostravy. Spolupracujeme s odborníky a právě i s partnery a odborníky jsme vymysleli tuto soutěž.”

Kuchařky a kuchaři museli v časovém limitu zvládnout uvařit polévku, hlavní chod a dezert. A to vše za 41 korun.

Pavlína Hudková, ZŠ Kosmonautů 15: “Dělám cuketové lasagne, polévku z červené čočky s cherry rajčátky a jáhlový dezert s ovocem.”
Radka Čechová, ZŠ Volgogradská: “Já jsem dnešní menu postavila na dýni. Měli jsme to jako halloweenské menu, je to polévka hrachová s dýní, dýňové karbanátky s tofu, bramborová kaše, polníčkový salát a pekla jsem taštičky s jablky a dýni. Sestavené to bylo tak, abych tady nebláznila a nestresovala.”
Marcela Orlitová, ZŠ Gen. Janka: “Bavilo mě to úplně super. Holky úplně fantastické, jsem v naprostém stresu, protože je to poprvé. Dělala jsem čočkový karbanátek s bramborovou kaší, bramborovou zeleninovou polévku krém a nějaký dezert tvarohový se šlehačkou.”
Karel Kavan, ZŠ U kříže: “Zeleninový boršč a noky se špenátem a smaženou hlívou. Restovanou hlívou. A takovou muffinu nějakou. Takový jednoduchý moučník.”
Dana Nosaczynská, ZŠ I. Sekaniny: “Vařila jsem čočkovou polévku // potom plněný lilek s tvarohem, mozzarellou, bylinkami a s muškátovým oříškem. K tomu byl kuskus a drcená rajčata jako podklad. Potom byl dezert, to byly pepitky z čočky, kokosovým mlékem, smetanou a brusinky tam byly, meruňky. To zní složitě. Zvládla jste to všechno v časovém limitu? V naší kuchyni určitě v pohodě. Tady člověk nevěděl kde co je. Zmatek. Málo těch´věciček tady, ale jinak jo, dalo se to. A bavilo vás to tady vařit? Ano, perfektní kolektiv, měla jsem z toho strašný strach, byla jsem poprvé na takové soutěži a musím říct, že je to úžasné, že se tady všichni vzájemně podporovali, takže super.”
Michaela Remešová, KHS: “Rozhodování bylo hodně těžké. Všechna jídla byla výborná. Někdy nějaké drobnosti jsme museli zhodnotit, abychom nedali všechna jídla jako výborná.”

Nejfajnější školní oběd uvařila kuchařka ze ZŠ Volgogradská, která porotě servírovala Dýňovo-hrachovou polévku, Dýňový karbanátek s tofu a bramborovou kaší, salát s medovo-hořčičnou zálivkou a jako dezert listovou kapsičku s jablky a dýní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy