Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obřadní síň na Jihu byla svědkem kamenné svatby, manželé by mohli učit toleranci

V obřadní síni Ostravy-jihu se po dlouhých sedmi letech opět konala kamenná svatba, tedy zasloužená oslava po 65 letech společného soužití. Své úctyhodné ano si zde opět řekli Marie a Ludvík Szűcsovi z Ostravy-Zábřehu.

Dvě děti, 5 vnoučat a 11 pravnoučat. I to je výsledek společného prý bezproblémového soužití páru, který se do Ostravy přestěhoval v roce 1964 z Krnova. Vynalézavý Ludvík byl pokrývačem, havířem i řidičem tramvaje, Marie pracovala v textilním průmyslu, ale ve svém volném čase napletla svýma šikovnýma rukama hromady svetrů, kalhot, čepic a v posledních 20 letech i stovky kusů reprezentativních kostýmů pro mažoretky týmu Krokodýl Ostrava.

A jaký je recept na takové dlouhé manželství?

Ludvík Szűcs, oslavenec: To je těžko říct. Musíte vydržet. Prostě tolerovat trochu.
Marie Szűcsová, oslavenkyně: Musíte se tolerovat, musíte se mít rádi, a jeden druhého respektovat. Já jsem byla tolerantnější.
Jiří Szűcs, syn oslavenců: Jak bych zhodnotil život svých rodičů. Tak samozřejmě smekám před nimi, protože vydržet tak dlouho spolu, i když tedy dědeček říkal, že žádné bouřky nebyly, tak samozřejmě, byly jako všude, protože láska nehádaná není láska, jak se říká. Ale je to pro nás velký vzor, protože opravdu vydržet takto dlouho společně, je to docela šílené, když to takto řeknu. Ale my si zakládáme na tom, že jako rodina spolu držíme a i v těch krizových dobách jsme se navzájem podrželi.

Pro radnici Ostrava-Jih a její obřadní síň není taková událost obvyklá. Poslední kamenná svatba se tu konala před sedmi lety, přitom letos už dvě diamantové svatby, 4 zlaté a tato jedna kamenná.

Šárka Zubková, ceremoniářka: Určitě všem těmto jubilejním sňatkům věnujeme maximální péči. Já si myslím, že by tito lidé měli dávat nějaké přednášky, nějaké besedy do škol, dětem, jak vlastně spolu žít.

„Kamenní“ novomanželé dostali od radnice dárkový koš, kytici a starosta obvodu Martin Bednář pro ně v obřadní síni připravil knihu o Zábřehu i se svým věnováním.

Jiří Szűcs, syn oslavenců: Máme slavnostní oběd a nějaké to posezení a pak ještě doma nějaké drobnosti. Se svými sourozenci chtějí oslavit u kafíčka.

Vzhledem k vysokém věku obou životních partnerů nebyly oslavy po jejich odchodu z obřadní síně s třemi desítkami příbuzných nijak velkolepé.

Jiří Szűcs, syn oslavenců: Tentokrát zůstali věrni tradici, protože si vzpomněli, že když se poprvé brali, což je teda těch 65 let, tak měli svíčkovou, tak dneska bude svíčková.
Nahlásit chybu


K tématu
LP Okno - Trans s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 40 000 Kč/měsíc

Detail

LP Okno - Trans s.r.o., Ostrava - Nová Ves
Ostrava
od 71 000 Kč/měsíc

Detail

Ostravské komunikace, a.s., Ostrava
Ostrava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail