Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na světě jsou první návrhy budoucí podoby mariánskohorského hřbitova

V Ostravě-Mariánských Horách chtějí komplexně zregenerovat místní hřbitov. Měl by se stát důstojným pietním místem a zároveň místem, kde by si lidé mohli v klidu posedět a popovídat. Návrhy jeho budoucí podoby si můžete prohlédnout přímo na radnici.

První návrhy, jak by hřbitov mohl v budoucnu vypadat, už jsou na světě.
Vytvořili je studenti fakulty architektury VŠB a jsou velmi zdařilé, originální a nápadité.

Patrik Hujdus, starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: “Je to vlastně studnice nápadů a my jsme se rozhodli ty nápady ukázat je veřejnosti. Proto vlastně na naši mariánskohorské radnici bude probíhat výstava vždy v úředních dnech, kam vlastně může kdokoli přijít, podívat se na jednotlivé práce, na jednotlivé návrhy. Mohou nám k tomu lidé napsat své poznámky a komentáře do pamětní knihy.”

Studenti navhli například vytvoření kolumbária ze zdi, která by oddělila hřbitov od rušné Železárenské ulice. Mezi dalšími nápady je i to, jak by mohla vypadat rozptylová loučka, zázemí hřbitova, nebo rajská zahrada, tedy společné posezení pro návštěvníky.

Anna Langrová, studentka VŠB: “Já jsem vycházela z myšlenky především zachovat stávající stav, ale podpořit ho změnami k tomu, aby působil daleko více otevřeně a elegantně.”
Matúš Zahradník, student VŠB: “K mému návrhu jsem přistupoval velmi citlivě, vlastně se zachováním vzpomínky na zesnulé, kde vzniká i nový symbolický prvek věčného plamene.”
Petr Smolek, farář: “Mě se líbilo to, jak se pracovalo s tématem smrti a velmi se mi líbí úvahy, jak ten prostor zkvalitnit a odclonit od těch ostatních průmyslových zón.”

Výstava vedle obřadní síně radnice bude probíhat až do konce července a svými podněty může ovlivnit budoucí podobu hřbitova každý, kdo se na ni přijde podívat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy