Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zelená Porubě nově: dvory a vnitrobloky projdou celkovými úpravami

Participativní rozpočet Zelená Porubě letos vstupuje do 5. ročníku. Už v průběhu celého září budou moci lidé podávat své návrhy. Tentokrát ale ne na dílčí úpravy, ale na celý prostor jako celek.

Pátý ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě doznal významné změny. Od předchozích ročníků bude odlišný tím, že radnice chce řešit dvory a vnitrobloky komplexně. Vaše nápady, které můžete posílat od 1. do 30. září, tak zhodnotí a doplní i architekti a urbanisté.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Komplexně znamená, že budeme řešit celý prostor, celý prostor v tom daném vnitrobloku a nebudeme řešit jenom jednotlivé, dílčí prvky mobiliáře. Na tento projekt máme vyčleněno z rozpočtu až 4 miliony korun a také další změna spočívá v tom, že celý projekt bude realizován po dobu dvou let. Ten první rok bude věnován té přípravné fázi, doprojektování, samozřejmě výběr nejlepšího návrhu a ten druhý rok bude čistě věnován samotné realizaci.”

Celý proces navrhování bude letos dokonce jednodušší. Bude stačit jen krátké vysvětlení, o jaké změny jde a seznam toho, co byste si v daném dvoru nebo vnitrobloku přestavovali.

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “Nějaký mobiliář, dětské prolézačky, opravu chodníku, parkovací místo. Vlastně veškeré tyto nápady sepíše do jekéhosi seznamu a samozřejmě, aby bylo vidět, že se jedná o návrh, který je podpořen více občany té dané oblasti, tak předpokládáme podporu alespoň 30 občanů formou podpisového archu.”


Radnice uvítá především Vaše originální nápady, ale klidně se můžete nechat inspirovat velkými městy jako je Praha, Plzeň, nebo Brno

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “Je možné najít podobné příklady úprav celých vnitrobloků, nicméně troufnu si říct, že z hlediska participativního rozpočtu, to znamená toho rozpočtu, o kterém přímo rozhodují občané, je to projekt spíše ojedinělý, originální a my si právě od něj slibujeme, že navážeme na tu velmi dobrou zkušenost s projektem Zelená Porubě, který byl v předchozích letech, ale který řešil pouze ty dílčí úpravy veřejného prostoru.”

Následovat bude výběr projektů, které budou realizovatelné po technické stránce. Ve spolupráci s urbanisty a architekty bude yybráno maximálně 5 takových návrhů, které potom postoupí do dalšího hlasování.

Pavel Konečný, koordinátor projektu Zelená Porubě: “To hlasování by mělo probíhat v měsíci květnu příštího roku a vlastní realizace těch projektů poté, co budou tedy připraveny veškeré podklady, tak by byla až v roce 2022.”

Během 4 uplynulých let lidé každým rokem podali více než desítku návrhů, které se většinou týkaly úprav dětských hřišť, doplnění mobiliáře, úprav zeleně nebo rekonstrukcí chodníků. Mezi velmi úspěšné návrhy patří veřejné pítko na Hlavní třídě, nebo hodiny na Alšově náměstí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy