Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Galerie Dukla v Porubě získala dotace na výstavy i kulturu

Galerie Dukla v průchodu domů u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Porubě letos získala hned dvě dotace. Lidé se tak mohou těšit nejen na další výstavy, ale také na kulturní program a edukační workshopy.

Galerie Dukla se pyšní dotací od Ministerstva kultury ve výši čtvrt milionů korun. Určena je na výstavní program, v rámci kterého se v ní uskuteční hned 4 výstavy.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče dotace z Ministerstva kultury, bereme to jako takové ocenění za to, jakým stylem se ta Galerie Dukla ubírá a jakým netradičním způsobem prezentujeme moderní umění. Co se týče samotné galerie, tak jedná se spíše o alternativní scénu. Snažíme se nabídnout nejen takovou tu konzumní kulturu, nebo já nevím, jak bych to řekl, ale snažíme se trošičku nabídnou lidem i něco netradičního."

Výstavy díky další dotaci, konkrétně od ostravského magistrátu doplní i kulturní program, který bude probíhat v rámci jejich vernisáží, Navíc se připravují i edukační workshopy pro děti.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Edukační workshopy budou probíhat v září a říjnu. Bude se jednat o dva workshopy pro děti. Jejich přesnou náplň ještě neznáme, budeme znát asi tak nejspíš v polovině srpna."

Momentálně můžete v galerii shlédnout výstavu s názvem Svět, v němž nežijeme.

Jan Rodek, vedoucí odboru kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Je to vernisáž od 4 autorů. Od pana Vasileje Artamonova, Alice Nikitinové, Marka Tischlera a Alexeje Klyuykova.”

Spousta vystavených obrazů jsou společným dílem dvou autorů. Zatímco jeden namaloval třeba autíčko, druhý namaloval zeď

Vasil Artamonov, malíř: “Úplně jste to trefila přesně. V podstatě jako ten obraz se skládá z nějakých částí, ale jelikož máme třeba i podobný rukopis, nebo se spíš shodneme na tom, jak to dílo má vypadat, tak vlastně ve výsledku není poznat, kdo maloval co vlastně. Tématicky jsme se chtěli odrazit od běžného světa vlastně, ve kterém tak nějak se pohybujeme a zároveň od nějakých věcí, kterých se snažíme třeba moc nevšímat."
Marek Tischler, malíř: “Pro mě je ta spolupráce pořád nějakým způsobem jako nosné téma, protože to dokáže v tom autorovi, nebo v těch autorech vyvolat právě nějaké pracovní procesy, které vlastně souvisí s nějakou eliminací vlastně třeba nějakého tvůrčího ega nebo prosazení jako vlastního rukopisu.”
Anketa: návštěvníci vernisáže: “Určitě je to skvělé, že mají možnost mladí vystavovat, protože aspoň se dozvíme jejich názory, a to je strašně důležité, aby komunikovala ta mladá generace s tou starší jako jsem já. A já jim zatím rozumím a vím co. Chtějí prostě nějakou dobrou práci a zatím tady vidím exekuce a takové věci, takže stát jim moc nepomáhá.”
“Chodím tady často, protože bydlím kousek a tahle výstava se mi opravdu líbí. Obzvláště ty první obrazy, které jsou ze života, kde jsou prostě namalovaní exekutoři například a dělníci a je to super.”

Lidé hodnotí kladně nejen výstavy, ale také samotnou galerii

“Je to perfektní, ta galerie je pro veřejnost, protože pokud lidé jdou do práce, jdou do obchodu, můžou se pokochat a zlepšit si den.”

Galerie Dukla vznikla před dvěma lety poté, co skončila rekonstrukce průchodů u bývalého kina Dukla. Ta začala na jaře roku 2018 a první výstava se tady uskutečnila v červnu téhož roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy