Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Netradiční pop up expozice Sdílko má u Duhy v Porubě úspěch

U Duhy pokračuje akce Sdílko. Lidé si tady mohou nejen nakoupit různé regionální produkty, ale díky workshopům si také něco vyrobit a přichystány jsou i debaty s odborníky na ožehavá témata.

Netradiční pop up expozice Sdílko, která letos našla své místo u Duhy, má úspěch i tady. Lidé chodí, zastavují se, nakupují a úspěšné jsou i debaty s odborníky na různá témata týkající se obvodu.

Zuzana Hanáčková, papírnictví Duha: “Z akce Sdílko jsme velice nadšeni, jako naše papírnictví jsme už potřetí. Letos poprvé máme sluníčko, takže máme velký zájem tady od rána prostě hodně dětí i dospělých. Tvoří si vlastně tašky.”
Larisa Kuljaková, kreativní manažer : “My provádíme tisk na textil, takže barvičky na textil, který nanášíme buď na fólii nebo na různá tiskátka a tímto způsobem nanášíme barvu. Pak děti můžou to zažehlit po vyschnutí a prát normálně tašku v pračce.”
Anketa: návštěvníci workshopu: “Vlastně na tašku různýma barvama kruhy maluju. Nepočítala jsem s tím, že vytvořím i tu zelenou, chtěla jsem tam jakože modrou, ale to nevadí, je to i tak hezké.”
“Já jsem chtěla tašku s kytičkami, aby vypadala jarně, teda letně.”
“Já tady dělám různé kytičky, srdíčka a je to takové letní.”
Sylvie Tomášová, nezisková organizace Spirála Ostrava: “My už se účastníme Sdílka několikátý rok. Jsme spokojeni, je krásné počasí, až moc krásné, ale i přesto vlastně lidé chodí k nám na stánek, nakupují a vlastně podporují tak zdravotně handicapované lidi.”

Obchodníci se tady střídají co jeden až dva dny a návštěvnost si pochvalují i kavárny.

Aneta Šturcová, Shotehouse: “Zatím je to super, jakože dneska jsme přijeli teprve, takže je to takové nové pro nás, ale dneska fajn. Budeme tady celý týden. U nás máme motto ráno bussines, večer párty, takže nabízíme kafe a večer giny, drinky.”

Na Sdílku se dozvíte i informace o projektech městského obvodu Poruba a v rámci debat se můžete ptát na to, co Vás zajímá. V úterý se lidé mimo jiné dozvěděli, jak Ostrava řeší nežádoucí a nevzhlednou venkovní reklamu.

Michaela Dvořáková, koordinátorka projektu Ostrava 360: “Poruba je zrovna městský obvod, který jde příkladem. Skutečně dochází už k odstraňování některé nevhodné reklamy. Mizí řada reklamních laviček především z památkových zón, z hlavních ulic a z částí, kam nepatří. Mizí také bilboardové plochy a nebo polepy, které nemají ve veřejném prostoru své místo.”
Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče záležitostí, které jsou v soukromém vlastnictví, tak tam určitě se budeme snažit minimálně osvětově působit na podnikatele tak, aby opravdu tu svou propagaci a reklamu přizpůsobili zejména tomu nařízení rady města.”

Ostrava vydala i manuál, který se zabývá problematikou umísťování venkovní reklamy a snaží se ukázat veřejnosti, jak by vypadal veřejný prostor, kdyby byl očištěn od vizuálního smogu. Najdete ho na www.ostrava360.cz. Kromě vizuálního smogu se řešila i doprava a veřejný prostor u Duhy.

Anketa: návštěvníci Sdílka: “My jsme velmi spokojeni, poněvadž bydlím v Pustkovci na okraji pustkoveckého parku v třípatrových kostkách, takže jsme tam velice spokojeni. Hlavně, aby se tam nic nepostavilo.”

Diskutovat se bude také o zeleni a zámeckém parku nebo o kultuře a jejím vlivu na veřejný prostor.

Pavlína Nováčková, odbor kultury a prezentace: “I Sdílko, které děláme vlastně u Duhy, je součástí nějakého uvažování o tom, kam by ta kultura měla směřovat. Například je to o tom, že tu kulturu vynášíme do míst, která jsou méně obvyklá, abychom se nezasekali pouze na Hlavní třídě, nebo na místech, kde se ta kultura obvykle dělá.”

Pro starší generaci může být zajímavá debata o nově vzniklém domově pro seniory, neboli DPS Harmonie, která vznikla rekonstrukcí domu na Dělnické ulici. Na Sdílku můžete trávit čas dennodenně od 10 dopoledne do půl 8. večer, do kdy jsou otevřeny jak obchody, tak kavárna. Všechny debaty s vedením obvodu a odborníky pak začínají v 18 hodin.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy