Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nově a atraktivněji. Zelená Porubě startuje už v září

Celé září bude patřit těm, kterým není lhostejný veřejný prostor a okolí, ve kterém žijí. Po celý měsíc budou moci podávat návrhy do participativního rozpočtu Zelená Porubě s podtitulem Navrhni svůj dvůr.

Poruba má novou Zelenou Porubě. Návrhy typu chtěli bysme 20 parkovacích míst, nebo posezení, tak nemají nejmenší šanci na úspěch. 5. ročník totiž řeší vnitrobloky jako celek.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Jde nám v podstatě o to, že bychom se chtěli zaměřit na změnu veřejného prostranství, dvora, koncepčněji. To znamená v minulých ročnících vznikaly ve veřejném prostoru nějaké dílčí, drobnější věci jako například pítko, jako například rozšíření dětského hřiště, nebo jako například hodiny na veřejném prostranství, ale my bychom skutečně chtěli začít měnit ta prostranství komplexněji.”

S potenciálními zájemci se uskutečnila i informativní schůzka v Komunitním centru Všichni spolu s názvem Na kávu se Zelenou Porubě .

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Chtěli jsme samozřejmě, aby pochopili ten záměr a ten cíl, protože to je důležité, aby to už na začátku skutečně vypadalo tak, abychom s tím byli schopni pracovat. A aby ten cíl byl společný.”

Nová Zelená Porubě je atraktivnější a pro lidi mnohem jednodušší na zpracování. Nemusí nic malovat, jen si vypsat, co by ve svém dvoře chtěli.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Do celého toho procesu chceme zapojit odborníky. Odborníky, myslí se tím urbanisty, architekty, kteří by tvořili a spoluvytvářeli s tím, který tu přihlášku do té Zelené Porubě dává, to, co má vlastně v konečném důsledku vzniknout. Tak, aby to dávalo smysl, aby to dávalo logiku vzhledem k tomu, že skutečně jde o širší prostranství.”
Anketa: obyvatelé Poruby: ‘’’My tam máme takový pozůstatek nějakého hřiště, takže to hřiště bysme chtěli obnovit, máme tam pískoviště, které ale je takové základní a chtěli bysme kolem toho nějaké lavičky, eventuálně stromky, nějaký stín, aby byl a nějaké nové herní prvky.”
“Mě napadlo, jestli tam neudělat inlineovou stezku, protože na celém 8, obvodě se nedá kde bruslit. Pak jsem si všiml, že spousta starších lidí tam chodí, nemá si kde sednout a v televizi jsem viděl takové ty krásné stoly, kde se dají hrát ty šachy a dáma pod širým nebem a mě to strašně zaujalo. Máme spoustu zeleně a stromů a to mě zase zaujalo, že by tam mohly být nějaké nízké lanové překážky.”

Na novou Zelenou Porubě má radnice vyčleněny 4 miliony korun. Porubané mohou návrhy podávat po celé září. Poté je posoudí odborná komise a vybere pět nejlepších nápadů, které se zpracují a v květnu příštího roku půjdou do hlasování, ve kterém obyvatelé vyberou ten nejlepší.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy