Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Poruba úspěšně bojuje s přemnoženými holuby. Pravidelně je odchytává

Ostrava-Poruba už několik let řeší problém s holuby. Ročně vynaloží desítky tisíc korun za jejich odchyt, aby předešla jejich přemnožení. Při pravidelném odchytu se každý rok podaří z obvodu odvézt kolem 6 stovek nevítaných opeřenců a odebrat více než 300 vajíček.

Jedni si stěžují, druzí je krmí. Řeč je o holubech, kteří trápí sned všechna města. Ničí totiž památky a budovy a roznáší řadu nemocí. Poruba tento problém řeší od roku 2015, kdy si najala firmu na jejich odchyt.

Miroslav Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “My vnímáme časté stížnosti obyvatel Poruby, že holubi jsou přemnoženi. Bohužel, pokud je lidé nepřestanou krmit, tak ten problém bude se řešit jen velice těžce. My máme už několik let domluvenou spolupráci s panem Kminiakem, který nám holuby odchytává. Ročně se jedná asi o tisíc kusů holubů a vajíček, které posbírá.§
Lubomír Kminiak, holubář: “Ta práce přináší nějaký výsledný efekt pouze, když to děláte celoročně. Dospělé holuby odchytáváme od 11. měsíce do konce 3. měsíce. V těch měsících odchytáváme dospělé holuby proto, že kdyby jsme je odchytávali ve zbytku roku, tak ty mláďata, co tam zůstanou bez nich, umírají i týden a to je podle mě týrání zvířat.”

Nejvíce holubů je v Porubě tady na Alšově náměstí a pak na třídě 17. listopadu, kde dokonce padl rekord v odchytu

Lubomír Kminiak, holubář: “164 holubů jako za večer, to už asi nepřekonáme, ale bylo to vidět a co bylo pro nás bylo takové hodně důležité, že to zaregistrovali i ti lidé, kteří tam bydlí a jsou spokojeni, no a eventuálně, když ví nějaký typ, že se na nějaké další půdě objevili, tak nám dají vědět.”

Holubi se hojně vyskytují také na Hlavní třídě a na ulici Matěje Kopeckého. Pro odchytovou firmu je nejdůležitější najít zdroj jejich výskytu.

Lubomír Kminiak, holubář: “Protože oni, dejme tomu, když je 2x, 3x vyberete na tom místě, oni se můžou přestěhovat. A to je naše taková ta, že si najdeme vhodnou půdu, tam uděláme jen určité přístupy, aby nám nemohli uletět a hlavně je tam zakrmíme, nalákáme je tam, takže nechodíme na 10 půd ale dejme tomu máme dvě, tři půdy.”

Většina odchycených holubů putuje chovatelům holubů nebo sokolníkům, kteří je používají jako potravu pro dravce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy