Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Deště zvedly hladiny řek. Na Porubce v Ostravě-Porubě stavěli preventivní protipovodňové hráze

Vydatné deště posledních dnů zvedly hladiny řek v MS kraji. Nejhorší situace byla ve středu v Kravařích na Opavsku, kde se vylila řeka Opava a hrozila evakuace obyvatel zhruba stovky domů. Z koryta se vylila i řeka Odra a zaplavila nájezdovou rampu na dálnici D1 nedaleko Bohumína. A na velkou vodu se připravovali i v Ostravě-Porubě.

V Ostravě-Porubě už od noci na středu bedlivě sledují hladinu Porubky, Z obav, že se zvedne natolik, že se voda vylije z břehů, preventivně zasahovala technická četa, která hned na třech nejkritičtějších místech postavila protipovodňové hráze z pytlů s pískem.

V 7 hodin ráno Porubce chyběl jen centimetr do 3. třetího povodňového stupně, teď už voda pomalu klesá

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba :”Já bych chtěla určitě poděkovat všem, kteří se na tom zásahu podíleli a jsou to především naše čety, chlapi z našich čet a byli velmi rychlí. Já musím říct, že během dvou hodin jsme všechna ta 3 místa, která jsou riziková, která hrozí, že by se ta Porubka mohla vylít. A to především do obytných oblastí, kde hrozí nějaká škoda na majetku, na zdraví lidí. A oni byli naprosto skvělí.”

Jedna z protipovodňových hrází je v ulici Splavní, kde voda už několikrát zatopila všechny domy, které tady jsou.

Obyvatel Ostravy-Poruby: “Je to lepší teď už samozřejmě. Od té doby, kdy se to zregulovalo, ta povodeň nebyla Přišel jsem se podívat ze zajímavosti, jak to vypadá, jak to leze nahoru. Přečetl jsem na internetu, že tady na tom místě by to mělo být nebezpečné, tak jsem se přijel podívat.”

Porubka se vylila z břehů jen v nedaleké Vřesině, kde zatopila silnici a sklepy. Podle meteorologů má pršet i v dalších dnech, oblačnost se začne protrhávat až v neděli odpoledne. Hladiny řek tak ještě mohou stoupat.

Zbyněk Návrat, ČHMÚ Ostrava: “Řeky budou určitě ještě stoupat, protože tam bude takzvaný dotok, to znamená, že když přestane pršet, tak na těch horních tocích bude pořád ještě mokrá a nasycená a na těch dolních tocích se ty hladiny ještě můžou zvedat. Ta Porubka v podstatě taky. Je možné, že to může překročit i tu trojku .A zase, jakmile přestane pršet, tak to bude jenom dotokem a pak by to mělo zase klesat.”

Technická četa porubské radnice je tak stále v pohotovosti a kdykoli je připravena zasáhnout.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků