Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Poruba bude pro žáky a studenty atraktivnější. Nabídne waldorfský kampus

Ostrava-Poruba |

Ostrava-Poruba bude mít po dlouhých letech waldorfský kampus. Už od nového roku se spojí základní a střední waldorfská škola na ulici Ľudovíta Štúra do jednoho subjektu, který bude mít pod křídly porubská radnice. Dosud střední školy zřizuje kraj.

Dlouhá léta úsilí se vyplatila. Už od začátku příštího roku v Ostravě-Porubě vznikne waldorfský kampus. A to spojením základní a střední waldorfské školy na ulici Ľudovíta Štúra v jednu organizaci.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Aby se to povedlo, tak tady muselo být souhlasné stanovisko třech subjektů. A to kraje jako zřizovatele střední školy Waldorfské. Jako města, které muselo změnit statut, muselo zastupitelstvo ten statut schválit, aby mohl být i městský obvod zřizovatelem střední školy a samozřejmě městský obvod Poruba, který si bere pod křídla vlastně střední školu.”

Vznik nového subjektu vítá i Waldorfské sdružení Ostrava, které o to usilovalo dlouhých 18 let.

Břetislav Kožušník, ředitel waldorfské střední školy“Takhle se podaří vlastně naplnit původní koncept Waldorfské školy, která od samého počátku byla vlastně vytvářená jako 12 letá. A jde o to, že Waldorfská škola pracuje vlastně s vývojem žáka, s vývojem dítěte a adekvátním způsobem ho motivuje v určitých dobách. To znamená, že to, co žáci do sebe vstřebají v prvních třídách, se potom nějakým způsobem odráží právě až na té střední škole.”

Spojení přinese i ekonomické výhody, škola bude mít větší šance zapojit se do projektů EU a dočká se i rekonstrukce.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Spojení škol nám konečně dává možnost investovat i do budov. Jak vidíte za mnou, je třeba tu školu zateplit, zabránit únikům energie a lépe hospodařit s financemi, které pro waldorfské školy máme. Hotové máme střechy, hotová máme okna, ale i tak toho zůstává před námi hodně, aby byla tato škola srovnatelná s ostatními porubskými.”

Waldorfský kampus bude navštěvovat více než 300 žáků a studentů

Břetislav Kožušník, ředitel waldorfské střední školy: “V každém ročníku máme jednu třídu. Takže takhle to i zůstane. Vlastně od té první třídy základní školy až po to lyceum. Zatím to i odpovídá tomu zájmu o tu školu a také prostorovým možnostem.”

Na střední waldorfskou školu se ovšem budou moci hlásit i žáci odjinud. Na tom se nic nezmění.

Břetislav Kožušník, ředitel waldorfské střední školy: “Je to vlastně velmi zajímavé, že ti, kteří přicházejí zvenčí, dokáží možná mnohem lépe než ti, kteří procházejí celým tím vzdělávacím cyklem ocenit, co vlastně jim ta waldorfská škola dává. Jako jednak právě to porozumění věcem, jednak výuku v blocích, jednat to formativní hodnocení a také vztah učitel žák, který je víc partnerský než jakoby nadřízený podřízený. Takže to jsou všechno věci, které se na svých původních školách až v takové míře nesetkali a které velmi oceňují.”

Anketa: studenti střední waldorfské školy: “Já jsem sem přišel z víceletého gymnázia, kde byl takový hodně striktní režim, žádné možnosti nějaké seberealizace, nebyl tam žádný prostor pro nějaké individuální požadavky a tady vlastně jsem schopen najít si s učiteli kompromis. Máme více takovou důvěru ze stran těch učitelů, takže můžeme dělat věci, které bychom normálně dělat nemohli. a to je ten největší rozdíl asi.”
“Když potřebujeme něco, můžeme zajít za paní učitelkou, ona si s námi domluví vlastně hodiny, můžeme si někam i zajít jako sednout, můžeme si s nimi normálně povykládat, když máme nějaké problémy, takže vlastně úplně jiný přístup než na ostatních školách.”

Vedle kampusu je také waldorfská mateřská škola, která nabídne dvě třídy. Děti tak mohou na jedno místo docházet v podstatě od 3 let až do maturity.

Nahlásit chybu


K tématu

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.


Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Ostrava-Poruba bude pro žáky a studenty atraktivnější. Nabídne waldorfský kampus
Vydáno 22. října 2020 16:00, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Ostrava-Poruba bude mít po dlouhých letech waldorfský kampus. Už od nového roku se spojí základní a střední waldorfská škola na ulici Ľudovíta Štúra do jednoho subjektu, který bude mít pod křídly porubská radnice. Dosud střední školy zřizuje kraj.

Dlouhá léta úsilí se vyplatila. Už od začátku příštího roku v Ostravě-Porubě vznikne waldorfský kampus. A to spojením základní a střední waldorfské školy na ulici Ľudovíta Štúra v jednu organizaci.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Aby se to povedlo, tak tady muselo být souhlasné stanovisko třech subjektů. A to kraje jako zřizovatele střední školy Waldorfské. Jako města, které muselo změnit statut, muselo zastupitelstvo ten statut schválit, aby mohl být i městský obvod zřizovatelem střední školy a samozřejmě městský obvod Poruba, který si bere pod křídla vlastně střední školu.”

Vznik nového subjektu vítá i Waldorfské sdružení Ostrava, které o to usilovalo dlouhých 18 let.

Břetislav Kožušník, ředitel waldorfské střední školy“Takhle se podaří vlastně naplnit původní koncept Waldorfské školy, která od samého počátku byla vlastně vytvářená jako 12 letá. A jde o to, že Waldorfská škola pracuje vlastně s vývojem žáka, s vývojem dítěte a adekvátním způsobem ho motivuje v určitých dobách. To znamená, že to, co žáci do sebe vstřebají v prvních třídách, se potom nějakým způsobem odráží právě až na té střední škole.”

Spojení přinese i ekonomické výhody, škola bude mít větší šance zapojit se do projektů EU a dočká se i rekonstrukce.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Spojení škol nám konečně dává možnost investovat i do budov. Jak vidíte za mnou, je třeba tu školu zateplit, zabránit únikům energie a lépe hospodařit s financemi, které pro waldorfské školy máme. Hotové máme střechy, hotová máme okna, ale i tak toho zůstává před námi hodně, aby byla tato škola srovnatelná s ostatními porubskými.”

Waldorfský kampus bude navštěvovat více než 300 žáků a studentů

Břetislav Kožušník, ředitel waldorfské střední školy: “V každém ročníku máme jednu třídu. Takže takhle to i zůstane. Vlastně od té první třídy základní školy až po to lyceum. Zatím to i odpovídá tomu zájmu o tu školu a také prostorovým možnostem.”

Na střední waldorfskou školu se ovšem budou moci hlásit i žáci odjinud. Na tom se nic nezmění.

Břetislav Kožušník, ředitel waldorfské střední školy: “Je to vlastně velmi zajímavé, že ti, kteří přicházejí zvenčí, dokáží možná mnohem lépe než ti, kteří procházejí celým tím vzdělávacím cyklem ocenit, co vlastně jim ta waldorfská škola dává. Jako jednak právě to porozumění věcem, jednak výuku v blocích, jednat to formativní hodnocení a také vztah učitel žák, který je víc partnerský než jakoby nadřízený podřízený. Takže to jsou všechno věci, které se na svých původních školách až v takové míře nesetkali a které velmi oceňují.”

Anketa: studenti střední waldorfské školy: “Já jsem sem přišel z víceletého gymnázia, kde byl takový hodně striktní režim, žádné možnosti nějaké seberealizace, nebyl tam žádný prostor pro nějaké individuální požadavky a tady vlastně jsem schopen najít si s učiteli kompromis. Máme více takovou důvěru ze stran těch učitelů, takže můžeme dělat věci, které bychom normálně dělat nemohli. a to je ten největší rozdíl asi.”
“Když potřebujeme něco, můžeme zajít za paní učitelkou, ona si s námi domluví vlastně hodiny, můžeme si někam i zajít jako sednout, můžeme si s nimi normálně povykládat, když máme nějaké problémy, takže vlastně úplně jiný přístup než na ostatních školách.”

Vedle kampusu je také waldorfská mateřská škola, která nabídne dvě třídy. Děti tak mohou na jedno místo docházet v podstatě od 3 let až do maturity.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000022482/ostravaporuba-bude-pro-zaky-a-studenty-atraktivnejsi-nabidne-waldorfsky-kampus