Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Porubě sadí živé ploty a revidují zeleň. Některé rostliny zničili vandalové

V městském obvodu Ostrava-Poruba jsou v plném proudu úpravy zeleně před zimou Uklízí se nejen listí a ořezávají stromy, ale také sadí a upravují keře a trvalky. Například na náměstí Jana Nerudy v posledních dnech upravovali zejména živé ploty.

V Ostravě-Porubě probíhají poslední úpravy zeleně před zimou. Dosazují se živé ploty a keře a také různé druhy trvalek, dvouletek a cibulovin. Letos už jich v obvodu vysadili bezmála 20 tisíc.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Holky vlastně dokončují výsadbu spirejí, které jsou vysazené v rámci 2. etapy likvidace živých plotů na 1. a 2. stavebním obvodě. Ta likvidace spočívá v tom, že odstraňujeme takové ty staré nevzhledné keře kultivarů a podobně a nahrazujeme je novými dřevinami. , které jsou méně vzrůstné, jsou barevné, okrasné květem a podobně.”

Dřeviny se vysazují v podstatě ve stejných místech. Na žádost obyvatel, nebo údržby se ale místo může změnit. Revitalizací procházejí i stromy a rostliny, které někdo poškodil nebo ukradl.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Na podzim my v podstatě děláme jako kdyby rekonstrukci. Ty výsadby byly vytvořeny asi 3 roky zpátky a dochází i odcizení, vandalismu, polámaní a jakoby zničení těch dřevin a my vysazujeme, nebo dosazujeme ty živé ploty tak, aby byly kompaktní a celistvé.”
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “S tím, že se snažíme dlouhodobě v Porubě uplatňovat zásady tedy biodiversity, druhové pestrosti. Snažíme se o výsadbu různých trvalkových záhonů, cibulovin, v poslední době také snažíme uplatňovat zásady, adaptační zásady na změnu klimatu. To znamená máme nové parametry na seče trávy.”

Nastavena byla jak minimální, tak maximální výška, při kterých se tráva má sekat. Co se týká kácení stromů, tak radnice opět upozorňuje na to, že povolení nepotřebují správci inženýrských sítí.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Mnozí lidé si stěžují, že se musí kácet nějaké stromy, ale to souvisí s tím, že mnohé stromy se nachází na inženýrských sítích, kde samotní správci inženýrských sítí z toho mají ze zákona na to samozřejmě páky a v podstatě pokud se jedná o havárii, tak nám to nemusí v podstatě ani oznamovat.”

Zatímco v minulosti probíhala výsadba stromů nekontrolovaně, dnes ji určuje analýza, kterou si radnice nechala zpracovat na zakázku.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Každý strom má tedy svůj rodný list, kde známe přesně jeho vitalitu. Takže pokud dochází k nějaké obměně, tak ta obměna je přesně podle plánu.”

O zeleň v obvodu se stará odbor Technických služeb, který má jen v oddělení zeleně celkem 8 zaměstnanců.
HAMOR-STAV s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 18 500 Kč/měsíc

Detail

SNABYTEK COMPANY s.r.o.*
Ostrava
od 25 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

FLORCENTRUM Foltýnová s.r.o. Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků