Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zásoby se tenčí. FNO vyzývá dárce covidové plazmy a krve: ozvěte se

Počet nakažených nemocí covid-19 každým dnem přibývá. Roste i počet dárců rekonvalescentní plazmy, které je ale stále nedostatek. Ostravská fakultní nemocnice proto vyzývá vyléčené z koronaviru, aby se dostavili k odběru.

Pokud už jste se vyléčili z Covidu-19, neváhejte a navštivte krevní centrum ostravské fakultní nemocnice. Darováním krevní plazmy pomůžete ostatním lidem, kteří s koronavirem právě bojují. Čím dříve přijdete, tím lépe. Protilátky totiž postupně ztrácejí sílu.

Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FNO: “Musí to být muž ve věku 18 až 60 let, váha musí být nad 65 kg, samozřejmě vyléčený, nejkratší doba po zjištění pozitivního vzorku musí být jeden měsíc, nejdelší doba maximálně 3 měsíce.”
Martin Kořístka, vedoucí laboratoře rutinní imunohematologie: “Je tam rozptyl. Tam můžou být dárci bezpříznakoví, ale samozřejmě covid pozitivní laboratorními testy, ale také ti, kteří měli klinické příznaky. Vítáme všechny krevní skupiny, nejlépe skupinu AB, která je univerzální a lze ji použít pro každého pacienta. My věříme, že to má smysl, jak ukazuje americká studie zejména u pacientů s tím lehkým průběhem bez umělé plicní ventilace, ale samozřejmě my dáváme každému, nebo na každé oddělení, které po nás žádá plazmu pro své pacienty.”

Plazma už pomohla více než stovce pacientů s covidem-19, A to nejen těm, kteří se zotavují v ostravské fakultní nemocnici, ale i v ostatních zdravotnických zařízeních napříč MS krajem.

Dárce covidové plazmy: “Měl jsem lehký průběh, je to asi měsíc a půl zpátky. tak jsem zavolal a přišel jsem sem. Byl jsem tu před dvěma týdny a zjistil jsem, že v mém těle je vysoké množství těch protilátek, tak půjdu dokud můžu.”

Kromě dárců plazmy krevní centrum nutně potřebuje i dárce všech krevních skupin

Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FNO: “Budeme rádi, když přijdou, protože je potřebujeme. Potřebujeme naplnit sklad v jakékoli krevní skupině.”

Stejně jako rekonvalescentní plazmou, tak i krví ostravská fakultní nemocnice podle potřeby zásobuje i ostatní nemocnice v kraji.
BILPET s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Pozemní stavby Moravia s.r.o, Ostrava
Ostrava
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků