Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hledá se jméno pro nejvýkonnější superpočítač v Česku. Pyšnit se jím bude VŠB-TUO

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava bude mít zbrusu nový superpočítač. Pyšnit se bude svým špičkovým výkonem, zhruba jako 150 tisíc notebooků dohromady. Půjde tak o nejvýkonnější superpočítač v Česku a jeden z nejvýkonnějších v Evropě.

V IT4Innovations národním superpočítačovém centru VŠB-Technické univerzity Ostrava bude už brzy umístěn nový superpočítač. Doplní tak tři superpočítače, které v něm byly instalovány v minulých letech.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Nový superpočítač bude mít nesrovnatelně větší výkon než původní počítač Anselm a hlavně bude mít zcela nové technologie, což vlastně umožní mnohem náročnější počty, řešit nové problémy a tím pádem přilákat mnohem více uživatelů.”

Spektrum využití superpočítačů je opravdu široké. Nejčastěji se používají v oblasti výzkumu nových materiálů a hodně také na vývoj léčiv, nebo simulování problémů v klimatologii. Neslouží ale jen vědě. IT4Innovations firmám a veřejným institucím poskytuje i výpočetní čas.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “My standardně naše superpočítače poskytujeme prostřednictvím takzvaného otevřeného přístupu kdy vědci, případně vědci ve spolupráci s podniky si můžou žádat o výpočetní kapacity na řešení jejich projektů, ale je tady i možnost pochopitelně si pronajmout ten výpočetní čas. V takovém případě je možné, aby nás dotyčný kontaktoval.”
Zuzana Červenková, tisková mluvčí IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Právě se nacházíme na místě, kde bude nový superpočítač stát a zprovozněn bude zhruba v první polovině roku 2021.”

Nejstarší superpočítač má 8 let a jmenuje se Anselm, nejmladší je loňská Barbora a pro zbrusu nový se jméno teprve hledá.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “My jsme vypsali soutěž na jméno našeho nového superpočítače. Náš nejstarší počítač Anselm vlastně vychází z našeho regionu, byl to samozřejmě důl a kromě toho to byl samozřejmě syn Salomona Rothschilda, který je samozřejmě úzce spjat s naším regionem. Náš druhý superpočítač byl Salomon, což souvisí se Salomonem Rothschildem, ale taktéž to byl důl. No a Barbora rovněž důl jako a kromě toho to je patronka těch havířů a prostě nejen havířů, ale taktéž třeba i matematiků.”

Technická univerzita by v této tradici chtěla pokračovat, jméno nového superpočítače by tak mělo navazovat na ta předchozí. Není to ale podmínkou. Hodnotit se bude zejména originalita a výstižnost. Preferováno pak bude jméno, které zní dobře jak v českém tak anglickém jazyce.
Bartoň a Partner s.r.o. (Ostravská univerzita, Ostrava)
Ostrava
od 7 600 Kč/měsíc

Detail

SWIETELSKY stavební s.r.o. - oblast Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků