Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava-Poruba má raritu. Poeziomat na kliku je jediný v ČR

U knihovny na Opavské ulici v Ostravě-Porubě stojí vůbec první poeziomat na kliku v Česku. Obsahuje nejen básničky, ale také písničky a radost udělá všem, co jdou kolem. Mohou se tak na chvíli zastavit a jen tak relaxovat a poslouchat.

Knihovna na Opavské ulici v Ostravě-Porubě se pyšní unikátem. Nainstalován tady byl první poeziomat na kliku v Česku. Nepotřebuje tak žádný přívod elektřiny. Obsahuje celkem 20 nahrávek.

Irena Šťastná, vedoucí pobočky knihovny na Opavské ulici: “Máme tady 12 autorů, jsou to autoři z regionu, to znamená nějaká vazba k Ostravě byla podmínkou a zvláštní je ten poeziomat tím, že tady máme 5 textů pro děti, protože jsme vedle knihovny a dítka chodí často a my je chceme udržet a přitáhnout k literatuře, plus ještě 3 písničky, aby to bylo něčím ozvláštněno.”

Poeziomat byl instalován v rámci vítězného návrhu Čteme venku, který v loňském roce vyhrál kategorii velkých projektů participativního rozpočtu Zelená Porubě.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Poeziomat je vlastně jenom součástí toho návrhu, který ještě bude doplněn o mobiliář v podobě atypických laviček kolem stromu.”

O hrací skříňku v podobě roury, která svou výškou strhává pozornost, je velký zájem. Stále u ní někdo je. Nejčastěji si lidé pouštějí písničky

Irena Šťastná, vedoucí pobočky knihovny na Opavské ulici: “Zatím jsme se setkali jenom s pozitivními ohlasy. Ony jsou nejatraktivnější ty písničky, protože to je přece jenom trošku veselejší nota a je fakt, že u těch dětí to má největší ohlas, protože možná už dneska málo rodičů právě třeba poezii dětem čte, tak ony se na to celkem rychle chytají. Přednostně teda menší děti.”
Anketa: jedna z obyvatelek Poruby: “Mě to tady krásně překvapilo, jo. Že tady máme nějaké básničky, že si můžeme sednout tady na lavičku a když jsme to teď pustili, tak je to tak akorát. Neřve to moc, ta písnička byla prima. Výborné je, že je tam i něco pro děti, což je důležité. Děti musíme k tomu vést. K básničkám, písničkám a ke knihovnám.”

Ovládání poeziomatu je velice jednoduché. Stačí zatočit klikou, vybrat si básničku a zmáčknout tlačítko.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy