Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V obchodech a restauracích je opět živo. Rozvolnění lidé vítají

Po téměř dvou měsících jsme se dočkali. Opět se otevřely, byť s omezeními, obchody, restaurace, hotely, služby, galerie, zámky, nebo zoologické zahrady. A to díky tomu, že se protiepidemický systém PES posunul ze 4. na 3. stupeň. Téměř všichni to vítají.

Minulý čtvrtek začalo rozvolňování a opět se zaplnily obchody, restaurace, služby a také galerie, muzea, nebo knihovny. Na znovuotevření se těšili téměř všichni. Jak provozovatelé, tak zákazníci, kteří ihned zamířili mezi lidi.

Anketa: podnikatelé a obchodníci: “Přiznám se, že jsme moc rádi, že už můžeme konečně nastoupit do práce. Člověk už má plné zuby té televize a ležení a odpočítávání a ještě, když je víceméně bez příjmu. Naštěstí mám přítelkyni, která mohla chodit do práce a trošku pomoct.”
“Pro nás opravdu tyto měsíce jsou nejdůležitější kord v ponožkách. Ti lidi nejvíce kupují na zimu ponožky. A mít celou zimu zavřeno, to je opravdu už hrr. Nevím, jak bych to jinak řekla."
“Nechtěla bych už, aby se to opakovalo, protože není to jednoduché pro nikoho.”
“My jsme teda hrozně rádi, že už jsme mohli otevřít, už jsme se teda nemohli dočkat.”
Největší nával hned první den, kdy začalo rozvolnění platit, byl v barech, restauracích a hospodách.
Anketa: zákazníci: “My jsme se nemohli dočkat, vždycky jsme tady chodili na pivo, tak konečně to přišlo, že tady můžeme přijít zase znova.”
“Jsem rád, nejradši pijeme pivo a jsme rádi, že se konečně otevřely hospody.”
“Jsem rád. Měl jsem to delší už, ale bylo to i horší někdy.”
“Nakupuji dárky pro tchýni a takové věci, co jsem nemohla koupit přes internet. Papírnictví, ponožky a tak.”
“Jsem závislý na kávě, takže já jsem strašně moc rád a doufám, že už k tomu zavření v životě nedojde.”

Všude ale platí omezení. Například restaurace a kavárny mají omezenou kapacitu na polovinu a u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 lidé. V obchodech, nebo knihovnách smí jeden návštěvník na 15 m². Porubská radnice v této těžké době pomáhá živnostníkům, kteří podnikají v jejich nebytových prostorech, jak se dá. A to zejména snížením nájmů.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rozhodli jsme se pro úplně stejný model jako město, abychom v tom nedělali chaos, ale naopak, aby to bylo jednoduché. Odpustíme 50 procent z celkové doby, po kterou musely tyto provozovny uzavřít své podnikání. Jedná se o kadeřnice, kosmetičky, ale jsou tam i nějaké restaurace, kterých se to týká. A rozhodli jsme se, že uděláme to, že to neodpustíme plošně, ale že je potřeba, aby o to požádaly ty jednotlivé provozovny.”

Stále platí i to, že všichni provozovatelé předzahrádek mají až do konce roku odpuštěné poplatky..

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy