Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc vědců letos kvůli koronaviru probíhala online. Videa budou k zhlédnutí roky

V celém Česku proběhla už tradiční Noc vědců. A vůbec poprvé online. Pandemie koronaviru totiž neumožnila uspořádat tuto akci, které se každoročně účastní desetitisíce lidí, kontaktně. Hlavním tématem bylo Člověk a robot.

Letošní Noc vědců probíhala online a zájemce zavedla do fascinujícího světa robotů. VŠB-Technická univerzita Ostrava na internetu představila celou historii robotů. Od jejich prvních zmínkách v časopisech po současnost. A nejen to.

Robert Pastor, doktorant, katedra robotiky VŠB-TUO: “Máme tam tedy uvedené ty současné roboty, které máme ať už tady na katedře, nebo které obecně existují v automobilovém průmyslu a v současnosti a potom je tam i náhled do budoucnosti. Jak se vlastně budou vyvíjet roboti možná ve vojenství, ve zdravotnictví a v dalších oblastech.”

Hlavní myšlenkou Noci vědců je předvést téma srozumitelnou formou všem a ještě k tomu i zábavně.

Robert Pastor, doktorant, katedra robotiky VŠB-TUO: “Tohle zrovna máme takový soutěžní robot, který je, dalo by se říct, nejnovější, protože ho vyvíjíme pořád. Vždycky něco vylepšujeme. Je to robot určený pro soutěže v mobilních robotech, kde je simulované prostředí marsu.”

Noc vědců, do které se každoročně zapojují i další univerzity a také hvězdárny, knihovny a další instituce ovšem nebyla je o robotech.

Petra Havlíková, mluvčí VŠB-TUO: “Protože to letošní téma Člověk a robot, nebyl jenom jakoby z toho technického tématu, ale jsou tam vlastně věci, které se týkají třeba účetnictví, nebo filosofie, nebo poezie. Opravdu to ti organizátoři pojali ze široka. My si myslíme, že ty v podstatě nejvíce teď zaujaly soutěže, protože ty soutěže jsou časově omezené a ty hlavně zajímaly ty menší děti.”

Výhodou Noci vědců online je to, že všechna nahraná videa už na internetu zůstanou. Lidé si je tak budou moci prohlédnou kdykoli budou chtít.

Petra Havlíková, mluvčí VŠB-TUO: “Letos ten program byl asi nějakých 700, nebo 800 položek a jsou to různé položky. Může tam být třeba i několikaminutový odkaz, nebo video. Může tam být kratičká soutěž, může tam být třeba jenom nějaký úryvek z poezie. Je tam opravdu bohatý výběr. Ale lidé se na to mohou podívat kdykoli přes rok a můžou se k tomu tématu potom vrátit i třeba za roky zpětně, i když prostě je to jenom napadne i v jiné souvislosti.”

O Noc vědců je velký zájem. Jen v den, kdy měla tato akce proběhnout kontaktně, tedy 27. listopadu, si videa prohlédlo 26 tisíc zájemců. Ta jsou dostupná na webu www.nocvedcu.cz.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy