Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koronavirus zamával s rozpočtem Ostravy-Poruby. Investice naštěstí neomezil

Ostrava-Poruba bude letos hospodařit s částkou 550 milionů korun. Je to výrazně méně peněz než loni. Do ekonomiky totiž výrazně zasáhla především pandemie koronaviru a tak se muselo hodně škrtat.

Vytvořit rozpočet na letošní rok bylo pro porubskou radnici velkým oříškem. Kvůli koronaviru a daňovému balíčku je výrazně chudší než v minulých letech. Naštěstí nijak zásadně neohrozí plánované investiční akce.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Řešili jsme úspory napříč celým úřadem v různých kapitolách a v podstatě ve všech resortech. Ale škrtali jsme především v běžných výdajích. Nechtěli jsme, aby se ty škrty a úspory dotkly investic, protože. Poruba má celou řadu připravených projektů, má na ně platné stavební povolení a může začít s jejich realizací.”

Investicí číslo jedna roku 2021 bude rekonstrukce bytového domu Oblouk, která si vyžádá kolem sta milionů korun a potrvá zhruba jeden rok. Radnice už má vysoutěženého zhotovitele, kterému předá stavbu, jakmile to počasí dovolí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Další akce, které máme v rozpočtu na ně alokované finance , jsou samozřejmě akce, které jsme začali v loňském roce. Je to například Domov s pečovatelskou službou Harmonie, kde potřebujeme dostavět služebnu městské policie, potřebujeme dostavět atrium. Pak jsou to další akce jako je například multifunkční hřiště u ZŠ Valčíka, které nám také klimatické podmínky bohužel nedovolily dokončit tu stavbu, nicméně hned, jak to počasí dovolí, tak věřím, že to hřiště bude dokončeno.”

Začít by měla i druhá etapa rekonstrukce ulice G. Klimenta a z úplně nových akcí, které se do rozpočtu vešly, je mimo jiné nové sportoviště u ZŠ Bulharská, která si dlouhodobě stěžovala, že žádné nemá. V minulosti na něj vzniklo několik projektů. Všechny ale byly velice nákladné a tím pádem nerealizovatelné.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se toho před dvěma roky chytli a ten projekt jsme se snažili zlevnit a zreálnit tak, aby to hřiště mohlo být postaveno a já jsem moc ráda, že máme stavební povolení a že v tomto roce skutečně chceme začít s jeho realizací. Pak máme samozřejmě celou řadu menších a drobnějších investičních aktivit. Jedna z těch, dalo by se říci rozsáhlejších, bude také revitalizace parku u náměstí Družby.”

Ta se ale bude realizovat pouze v případě, že na ni zhruba polovinou přispěje ostravský magistrát. Pokud se to podaří, revitalizace bude zahájena ještě letos. Žádosti o dotace si radnice podala i na řadu dalších výše jmenovaných akcí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “V případě, že nám ty dotace pomůžou v rozpočtu, je to zhruba až 10 milionů korun, o kterých se bavíme, tak ty uspořené finanční prostředky na těch jednotlivých projektech bychom mohli použít na nové projekty, které v tuto chvíli sice nemáme alokované v rozpočtu, ale počítáme s nimi, že pokud skutečně nějaké finanční prostředky uspoříme, tak bychom je do něho mohli zařadit.”

Jedná se například o centrální část náměstí Jana Nerudy, kde by měly projít rekonstrukcí chodníky, cesta a parkovací místa.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy