Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři mají o očkování proti covid-19 zájem. Nebaví je sedět doma

Sociální odbor porubské radnice stále pomáhá seniorům s registrací k očkování proti nemoci covid-19. Systémem je buď krok po kroku provede po telefonu, nebo je pracovnice navštíví v jejich domovech.

V Porubě zaznamenali zvýšený zájem o pomoc s registrací k očkování proti koronaviru. Senioři ve věku 80 let a více se tak častěji obracejí na sociální odbor radnice, který jim s tím pomáhá. Volat mohou na linku 599 481 500, a to v pracovní dny od 8 do 12 hodin.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “V případě, že senior nemá rodinu, nebo nemá rodinu, která má přístup na internet, je schopná mu to očkování zajistit, tak samozřejmě jsou možnosti telefonních registrací. Ale pro nás je to jednodušší a řekla bych, že i pro klienty je to příjemnější, když za nimi někdo přijde a tu registraci s nimi provede osobně na místě.”

Zájem roste ruku v ruce s tím, jak se postupně přivážejí vakcíny a zvyšuje se tak i dostupnost očkování.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “Denně tak úplně nechodíme, ale ten zájem se vcelku zvyšuje. Zrovna dnes přišly další dvě žádosti o registraci k očkování. Takže určitě toho není úplně málo. Teď se to trošku zpomalilo, protože se doočkovávají podruhé ti, co jsou naočkovaní poprvé, ale doufáme teda, že do kraje dorazí další vakcíny a už se to zase rozběhne.”
Eliška Ciecivová, seniorka Ostravy-Poruby: “Jsme rádi, že jste přišli a že to budeme mít vyřízeno. Očkovat se necháme, protože chceme, aby dcera, vnučky, pravnuk mohli přijít a mám pocit, že my je nějak nemůžeme ohrozit. Že tím zamezíme nějaké nakažení.”
Antonín Cieciwa, senior Ostravy-Poruby: “Prožíváme to trošku jako stísněně, protože nám to vadí, ale bereme to, jak už nám to osud určil. Doporučili nám nechodit, sedět doma, tak to zpravidla dodržujeme, kromě nákupů. Nákupy si ještě s manželkou děláme sami. Očkování se nebojím. Věřím našim lékařům, kteří říkají, že to má pomoct. I když ty vakcíny jsou různé. Ale určitě něco proti té epidemii by se udělat mělo, nebo se musí.”

V obvodu žije na čtyři tisíce seniorů ve věku 80 let a více. Někteří už mají vakcínu za sebou a dobrou zprávou je, že si po očkování na nic nestěžovali a nemají ani žádné následky.

Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Jenom bych možná k tomu dodala, že se už na nás obracejí i lidé mladšího ročníku a chtějí taky registrovat, chtějí pomoc. V této chvíli ovšem nemůžeme tuto registraci provádět, protože ten systém je pouze pro osoby nad 80 let.”

Sociální odbor seniorům pomáhá i s dopravou na samotné očkování. Prioritně k tomu využívá službu Senior expres.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “To je naše cílová skupina senioři nad 80 let, kteří Senior expres využívají. Případně využíváme jiné dopravce a samozřejmě, pokud ten klient potřebuje, tak ho na to očkování doprovodíme, případně mu domluvíme doprovod. Takže se snažíme zajistit co nejkomfortnější dopravu na to očkování, ať to všechno zvládnou, ať je vše v pořádku.”

Pomoc seniorům nabízí i Moravskoslezský kraj. K dispozici jim je bezplatná linka 800 720 210, která funguje denně od 8 do 18 hodin. S registrací lidem pomohou i ostravští strážníci, a to na lince 800 199 922. Tato linka funguje nonstop.

Témata: pomoc
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků