Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubský Oblouk prochází rekonstrukcí. Kulturní památka získá původní vzhled i význam

Ostrava-Poruba začala s rekonstrukcí unikátního bytového domu Oblouk. Radnice mu chce vrátit původní význam. Opět by se tak měl stát reprezentativní vstupní bránou do této městské části.

Městský obvod Poruba před dvěma lety odkoupil od tehdejší společnosti Residomo majetkový podíl na bytovém domu Oblouk. Záměrem bylo získat tuto kulturní památku pod svá křídla, aby mohla projít rekonstrukcí. Kromě domu s věžičkou, který je družstva, tak vlastní všech 11 vchodů.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rok 2020 byl ve znamení přípravy projektové dokumentace, konzultace s památkáři a následně samozřejmě stavebního povolení a soutěžení zakázky na zhotovitele.”

Teď už se pilně pracuje. Jako první přišlo na řadu odkopávání základů. Celý objekt se totiž musí kompletně odřezat a zaizolovat.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Toto bude probíhat v průběhu celé stavby, to znamená bude se postupovat jeden dům za druhým a z druhé strany toho oblouku se bude pracovat na rekonstrukci fasády. Následně se bude dělat i rekonstrukce střechy, respektive střešního pláště, kdy dojde k výměně té plechové stávající krytiny za pálenou tašku a budou se měnit i části krovů, které se zjistí, že jsou poškozené.”

Rekonstrukcí projdou i vnitřní společné prostory domu, kde budou nainstalovány i kamery a pro zvýšení bezpečnosti se budou měnit i vstupní dveře do jednotlivých bytů.

Celá rekonstrukce bude probíhat pod dohledem památkářů.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Vzhledem k tomu, že to je památkově chráněný objekt, tak je to samozřejmě náročnější než standardní rekonstrukce, protože kromě technických požadavků se budou muset respektovat i požadavky památkové péče.”
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se k té stavbě, k Oblouku jako takovému snažili přistupovat maximálně šetrně, protože se jedná o kulturní památku. Proto jsme všechny záležitosti konzultovali s památkáři a je pravda, že jsme chtěli, aby si zachoval svůj původní ráz a svou historickou hodnotu. Její barva bude opět v odstínech hnědé a béžové.”

Na rekonstrukci Oblouku naváže také rekonstrukce předprostoru a prostoru za ním. Opraveny budou zpevněné plochy a chodníky, revitalizací projde i zeleň a přibude i nový mobiliář.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě si od toho slibujeme, že se tady dostanou zpátky drobní podnikatelé a služby tak, jak to fungovalo kdysi.”

Rekonstrukce jedné z nejznámějších staveb socialistického realismu 50. let architekta Evžena Šteflíčka, který se při navrhování budovy inspiroval známým Palácovým náměstím v dnešním Petrohradě, potrvá zhruba rok a vyžádá si více než 100 milionů korun.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Kromě toho v této lokalitě je vzdáleno x investičních akcí, které buď už obvod v tuto chvíli realizuje, nebo jsou v přípravě. Jenom zmíním ty hlavní. Jedna je druhá etapa rekonstrukce G. Klimenta, která je vzdálená tady pár set metrů za Obloukem, dále je to dostavba domu s pečovatelskou službou na ulici Dělnická. Máme po architektonické soutěži na zámecký park, který tady navazuje na ten Oblouk.”

Čeká se také na dokončení kulturního domu Poklad, který by se měl v plné kráse otevřít už letos v létě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy