Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pejskaři pozor! Poplatky za psy je nutné zaplatit do konce března

Už jen necelý týden mají majitelé čtyřnohých miláčků na to, aby zaplatili poplatek za své psy. V Ostravě-Porubě se to týká bezmála 4 tisíc lidí. Dobrou zprávou je, že kvůli tomu nemusí chodit na úřad.

Poslední březnový den je posledním dnem, kdy je nutné zaplatit poplatky za psy. Pokud to nestihnete, může se vám to pěkně prodražit. Výhodu mají majitelé čtyřnohých miláčků, kteří žijí v rodinných domech a senioři. Platí totiž výrazně méně.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Ten poplatek pro člověka, který má psa v panelovém domě, nebo v bytovém domě, činí 1500 korun za jednoho psa a 2250 korun za každého dalšího psa. Lidé, kteří bydlí v rodinných domech, případně senioři, mají velmi výrazné slevy a tam se to pohybuje mezi 200 až 250 korunami za psa.”

Poplatky za psy můžete zaplatit buď převodem na účet, který najdete na stránkách radnice, nebo přes platební portál města Ostravy. K tomu je ale potřeba znát variabilní symbol.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Ten variabilní symbol měli v minulosti buď na složenkách, které jim chodily, nebo na daňových dokladech a pokud si nejsou jisti, můžou zavolat k nám na úřad a tam se ten variabilní symbol dozví.”

Každý pejskař má každoročně nárok na 400 sáčků na psí exkrementy. Ty se dříve pravidelně dodávaly do speciálních košů. Lidé si je ale brali a využívali mimo jiné na svačiny a další věci.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Takže ty koše už se teď neobsluhují a vlastně psí exkrementy se můžou vyhodit do jakékoli popelnice.”

Ne všichni majitelé čtyřnohých miláčků jsou ale zodpovědní a po svých psech uklízejí. Riskují tak vysoké pokuty. Za znečištění veřejného prostranství, nebo za volný pohyb psů jim hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Ve správním řízení ještě vyšší. Loni strážníci v Porubě řešili bezmála 490 přestupků.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Z toho volný pohyb psů ve 470 případech, nezajištění proti úniku psa z pozemku ve 3 případech, znečištění veřejného prostranství exkrementy ve 14 případech. Z hlediska společenské škodlivosti vnímáme největší problém ve volném pohybu psů na veřejnosti, zejména větších ras a také ve znečišťování veřejného prostranství psími exkrementy.”

V Porubě je šest takzvaných psích louček, na kterých mohou psi volně pobíhat. Jedna z největších je právě tady pod bývalým stadionem VOKD, kde je zároveň i discgolfové hřiště.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “My si tady chodíme zahrát discgolf do parku a jako hlavní problém, co se nám jeví, jsou nezodpovědní majitelé psů, kteří si nepoklidí hovínka po svých pejscích.”

“Uklízíme, jenom tady chybí třeba přes tu celou psí loučku ty odpadky, aby jsme to vyhodili. Jo, že nosíme sáčky v ruce.”
“Někdy jo, někdy ne, ale většinou neuklízejí, protože jak slezl ten sníh, tak to byla hrůza u nás na dvoře. To bylo co kousíček, tak to bylo samé hovínko. Já se snažím to sbírat, ale ostatní asi ne. Hlavně to dělají mladí, že to nesbírají.”

Po neukázněných pejskařích musí uklízet zaměstnanci radnice, kteří mají k dispozici dva speciální vysavače, kterými čistí zejména okolí dětských hřišť a místa, kde se pohybuje více lidí a především děti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy