Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě prodlužují život stromům. Speciálními postřiky je zbavují jmelí

Ostrava-Poruba má ve svém obvodě přes 20 tisíc stromů. Zhruba 1 600 z nich je napadeno jmelím, které ze stromu odčerpává vodu a důležité živiny až ho zcela zahubí. Radnice se tomu snaží zabránit ekologickými postřiky.

V Ostravě-Porubě v těchto dnech zachraňují stromy napadené jmelím. 60 vytipovaných stromů v 1., 2., a 3. stavebním obvodu prochází speciálními postřiky, po kterých do dvou týdnů jmelí odpadne a stromům přitom nijak neublíží.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My tento postřik provádíme už třetím rokem s tím, že každý rok vybereme přibližně 50 až 60 stromů, které jsou extrémně zasažené jmelím, pro které by klasické mechanické odstranění znamenalo vlastně ohromný šok, případně až jejich odumření. Kdežto tady tento postřik je ohleduplný právě vůči stromům.”
Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Když odstraňujete jmelí mechanicky, v podstatě musíte jakoby uřezat až dvě třetiny větve. Tím pádem ten strom přijde o listy, způsobí se velké rány. Do toho stromu v podstatě vnikají choroby, nebo viry, nebo nějaké hniloby a odumírají.”

Účinnost postřiku je až 97 procent. Takto efektivní je ale pouze v případě, že se správně načasuje.

Václav Drhlík, Safe Trees: “Důležité je to provádět v tuto dobu, v tom předjarním období, kdy ještě neraší stromy, ale zároveň už nemrzne. Nemělo by příliš foukat a samozřejmě mlha a déšť jsou jakoby špatné faktory. I na podzim po odpadu listí je možné aplikovat postřik proti jmelí bílému.”

Navíc nestačí ošetřit jen jeden nejvíce napadený strom, ale ideálně celou zasaženou lokalitu.

Václav Drhlík, Safe Trees: “Část těch keříků úplně zmizí, ale zčásti, respektive na té trase těch kořínků jmelí, tak se opět objeví malé keříčky. Ale trvá to zhruba 4, 5 let než tento keříček opět plodí, takže máme tu jistotu, že 4, 5, 6 let ten strom je bezpečný pro ostatní stromy, že neplodí a z něj pak ptáci neroznáší ta semínka dále.”

Aleš Država Safe trees: “Je to dost složité a všechno záleží na tom, jakou máte plošinu. Některé plošiny jsou, řekněme, lepší na manipulaci, některé horší a tahle je skvělá. I přesto, že je strašně stará, tak je podle mě téměř nejlepší. Snažíme se to dělat tak, aby se nic nezlomilo, ale ne vždy to jde.”

Na velký strom, který je masivně zasažený jmelím, se spotřebuje až 10 litrů postřikové kapaliny.

Jmelí se nejčastěji objevuje na méně vitálních stromech. Co se týká druhů, pak jsou to zejména lípy, javory a jabloně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy