Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S nejlepšími nápady projektu Zelená Porubě už pracují architekti. Tvoří ideové návrhy

Celkem 9 návrhů loni poslali lidé do 5. ročníku projektu Zelená Porubě. Jejich originalitu, koncepčnost, komplexnost a také realizovatelnost hodnotila komise, která poslala do dalšího kola 3 z nich. Na ten vítězný radnice vyčlenila 4 miliony korun.

Participativní rozpočet Zelená Porubě prošel výraznou změnou. Lidé už nenavrhovali jen dílčí proměny veřejného prostoru, ale proměny celých vnitrobloků. Odborná porota pak vybrala 3 nejlepší z 9, které jsou v tuto chvíli v rukou architektů. Jedním z nich je úprava dvoru přírodovědců mezi ulicemi Čkalovova, Španielova, Dětská a Nálepkovým náměstím.

Jana Robotová, autorka návrhu: “Navrhovala jsem rozšířit naše dětské hřiště, neboť jsem maminka dvou dětí, takže chceme to hřiště tady nějak oživit a zároveň jsme chtěli přidat prvky i pro rodiče, kteří tady s těmi dětmi chodí, aby si mohli třeba i zasportovat, nebo si jenom odpočinout, posedět.”

Nově by se ve dvoře měly objevit například trampolíny, lanové překážky, posilovací stroje, nebo lanovka na svahu. A také živá expozice s ohledem na Stanici mladých přírodovědců a mateřskou školu.

Roman Osika, architekt: “Je to velmi zajímavé zadání, je to prostor poměrně jasně vymezený, vnímáme tu nějaké věci, které by se mohly zlepšit, takže baví nás. Je to jakoby zajímavé z toho pohledu, že najednou se dostáváme do kontaktu více s lidmi.”

Do konečného návrhu budou zapracovány nejen požadavky lidí, kteří tady bydlí, ale také mateřské školy a Stanice mladých přírodovědců, které jsou součástí vnitrobloku. V místě by tak mohla vzniknout živá expozice.

Tomáš Čech, koordinátor participačních aktivit: “Měly by tam v těch stranách, po stranách té mateřské školy být vysazené nějaké zajímavé druhy stromů tak, aby právě v přírodovědných kroužcích se mohly děti dozvědět o listech, o rozdílech mezi jednotlivými stromy. A na druhé straně, blíže bytovým domům u náměstí, tak by měla vzniknout plocha s květinami, trvalkami tak, aby zase i tato část flory byla připravená a mohly ji poznávat.”

Zelená Porubě je ve fázi, kdy se zpracovávají ideové návrhy tří nejlepších projektů. Kromě dvoru přírodovědců jde o Duhové hřiště mezi ulicemi plukovníka Prchala a Bedřicha Nikodéma a návrh Aktivní po dešti na ulici Ludvíka Podéště."

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Každý z těch prostorů zpracovává jiný architekt, aby jsme se nedostali do toho, že ty návrhy budou podobné nebo stejné. Na konci dubna bysme měli mít hotovy všechny tři ideové návrhy v nějaké předfinální podobě a následovat bude krok takový, že to budeme projednávat v místě samém s tou komunitou, která v tom dvoře nebo prostoru žije.”

Finální verze návrhů pak budou hotovy na konci května a v červnu bude spuštěno hlasování, ve kterém Porubané vyberou vítěze.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy