Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubské mateřské školy udržují kontakt s dětmi. S distanční výukou nemají problém

Dnešní covidové době se přizpůsobily i mateřské školy, Aby neztratily spojení s dětmi a jejich rodiči v době, kdy jsou uzavřeny, mnohé z nich zavedly stejně jako základní školy alespoň částečně distanční výuku.

Ani školky neztratily kontakt s dětmi. Například Mateřská škola exilu má kromě běžných i pět speciálních tříd pro děti s postižením. Se dvěma z nich se dennodenně setkává online.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Čs. exilu: “Sejdou se a 20 minut společně tráví takovým třídním rituálem. Zazpívají si, ukáží si, s čím si doma hrají, předvedou domácí zvířátko, pozdraví kamarády. Tady právě kolegyně připravují pro ty ostatní děti pomůcky, které si rodiče zapůjčují domů. Protože máme hodně dětí s autismem, tak vlastně tady vidíte krabice na strukturované učení, které jsou naplněny pomůckami.”

Ty jsou dětem ušité přímo na míru. Takže jsou v nich jak složitější, tak jednodušší úkoly. Krabic má školka dostatek i proto, že si je sama navrhla a nechává si je i vyrábět. Rodičům nejen zapůjčuje, ale i prodává.

Věra Snížková, pedagožka, zástupkyně ředitelky, MŠ Čs. exilu: “Takže opravdu každé dítě dostane úkolů podle jeho schopností, možností a také podle toho, jak ten rodič může. Nechceme samozřejmě rodiče zatěžovat, aby prostě to bylo opravdu vyvážené a aby ty úkoly, které dáváme, dělaly pro radost. Nedělaly je proto, že musí.”

Pro děti z běžných tříd má školka na každý týden připraveny pracovní listy, které zveřejňuje na facebooku, případně je posílá rodičům e-mailem. .

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Čs. exilu: “Zároveň tam dětem zveřejňujeme videozáznamy z činností, které ve školce prováděly. Takže zveřejňujeme tam písně, pohybové hry, dramatizace pohádek tak, aby děti s rodinou si dělali takové drobné radosti.”

V mateřské škole funguje i školské poradenské pracoviště, které zajišťuje individuální logopedickou péči a ve většině případů pracuje s dětmi online.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Čs. exilu: “Pokud rodiče nemají možnost onlinu, tak zveme děti na individuální setkávání. Půjčování pomůcek je samozřejmostí.”

Nejen MŠ exilu, ale mnohá místa po celém Česku si v pátek 2. dubna připomenou Světový den porozumění autismu. A to tím, že se zapojí do celosvětové kampaně Light it up blue“, česky „Rozsviťme se modře“. V podvečer tohoto dne se v oknech rozsvěcují modrá světla nebo se účastníci kampaně např. oblékají do modrého oblečení. Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší potíže.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy