Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Ostravy-Poruby loni vyvezli 175 tun prachu. Přibude další prachožrout

Už rok jezdí po Porubě Jeff. Speciální vozidlo na čištění ulic od prachu si radnice pořídila, aby zlepšila životní prostředí v obvodu. A zvládlo toho hodně. Za sebou má dva tisíce ujetých kilometrů a sesbíraných 175 tun prachu.

Lidem v Ostravě-Porubě se daleko lépe dýchá. Zásluhu má na tom tak zvaný prachožrout Jeff, který celý loňský rok zbavoval ulice prachu. Malé univerzální vozidlo, které si lidé sami pojmenovali v anketě, vyjíždí několikrát za měsíc.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Toto čištění prachových částic je samozřejmě nad rámec zákona, který říká jasně, že minimální frekvence čištění musí být 2x ročně, Prioritně jezdí ty hlavní tahy ten náš Jeffík. To znamená hlavně Hlavní třídu a obchodní centrum Duha, potom Bohemia a všude tam, kde skutečně je velká migrace lidí. Vlastně se specializuje hlavně na sbírání prachových částic PM 2.5 a 10.”

Jeff sesbírá více než kubík prachu denně. Na podzim, kdy se práší více, jsou to až 3 kubíky.

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Pokud jezdí celý den a pokud čistí ulice, které nebyly zametené. Za loňský rok Jeff ujel přes 2 tisíce kilometrů. Když bysme to přepočítali k šířce záběru čistícího stroje, tak to dělá nějakých dva a půl milionů metrů čtverečních za rok, které vyčistil. Máme smlouvu s ostravskými komunikacemi, odvážíme smetky na skládku ostravských komunikací.”
Martin Kopřiva, řidič, Technické služby Ostrava-Poruba: “Opatrně se s tím musí, protože musíte hlídat, co naberete. Jako jestli to jsou kameny a někde i stříkačky bývají a takové věci. Ta cestovní, ta je myslím 35, ale pracovní, ta je tak 5 až 10 km."

A protože se Jeff osvědčil, radnice zvažuje, že si pořídí ještě jeden takový stroj..

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Do budoucna hodláme rozšiřovat samozřejmě ten vozový park těchto Jeffů minimálně tady v Porubě by měly být dva tyto stroje tak, abychom byli schopni právě uklízet ulice od prachových částic po celé Porubě, a to celoročně. V zimě zase tyto stroje nám jsou schopny odklízet i sníh, tudíž jsou univerzální. Mají různé nástavce.”

Prvního prachožrouta porubská radnice pořídila za bezmála 3 miliony korun s tím, že 80 procent nákladů hradil ostravský magistrát z Fondu životního prostředí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy