Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě začala plošná deratizace potkanů. Nejvíce jich je v částech Jih, Poruba a v centru města

V Ostravě začala plošná deratizace potkanů. Nekontrolovaně se rozmnožili v největších městských obvodech Jih, Poruba a v centru města. Potkani většinou žijí v kanalizaci, kde je teplo a tma a zároveň ji využívají jako silniční a dálniční síť. Jen pro zajímavost. Kanalizace v Ostravě je dlouhá bezmála tisíc kilometrů.

Potkanům se v Ostravě daří dobře. Jejich počty se snižují plošnou deratizací, která v těchto dnech začala v městské části Poruba, kde budou postupně rozmístěny návnady do zhruba 5 tisíc šachtic.

Jan Baštínský, vedoucí údržby kanalizační sítě, OVAK: “To, co kolegové do kanalizace vhazují, jsou takzvané antikoagulanty druhé generace. Jsou to takzvané voskové bloky. Je v nich látka, která způsobuje ředění krve. Ten potkan ji nějakým způsobem zkonzumuje. Do nějakých 3 až 7 dnů to způsobí to, že vlastně vykrvácí a uhyne. Ta smrtelná dávka je kolem 2 a půl gramů.”

K rozmnožování potkanů přispívají také lidé, kteří odhazují potraviny všude možně. Například ke kontejnerům a také je splachují do záchodu.

Jan Baštínský, vedoucí údržby kanalizační sítě, OVAK: “Nikdy ty potkany si nějakým způsobem, dokud budou mít tu potravu, nevyhubíme. Vždycky dojde k tomu, že tu populaci nějakým způsobem razantně eliminujeme, ale tím, že je tady ta nekázeň obyvatel, tak bohužel je to takový boj s větrnými mlýny.”
Petr Šimkovič, OVAK: “Tak samozřejmě škodí i z našeho technického hlediska, co se týče potkanů. protože tím, že ti lidé ty potraviny vlastně házejí do kanalizace, nebo splachují se do kanalizace, tím pádem zase vzniká i ten problém, že tuto cestičku si dokážou vydláždit tím, že vlastně si dělají různé cestičky a tím narušují technický stav vlastně naší kanalizace a stojí to další peníze co se týče oprav a tak dále.”

Lidé by si proto měli kupovat jen tolik potravin, kolik sní. Případně vhazovat zabalené zbytky jídel přímo do kontejnerů. Kromě Ostravských vodovodů a kanalizací provádí pravidelnou deratizaci také obvod Poruba.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Máme evidovány z minulého období nory hlodavců. Zejména se jedná o potkany. Těchto nor máme v současné době evidovány v zeleni asi 380 s tím, že nejvíc, největší intenzita právě je na 1., 3. a 8. stavebním obvodě. Po plošné deratizaci vždy potom provádíme kontrolu a v případě potřeby po 14 dnech provedeme opětovně deratizaci."

Potkani se často vyskytují také v okolí restaurací a obchodů s potravinami. Nebezpeční jsou zejména tím, že přenášejí řadu nebezpečných nakažlivých nemocí. Od myšího tyfu, krysí skvrnivky, leptospirózy, salmonelózy až po tuberkulózu, tularémii nebo Weilovu žloutenku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků