Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oblíbený festival Cirkulum bude v Ostravě zřejmě až v srpnu

Naděje na pořádání festivalu Cirkulum stále žije. Mezinárodní festival nového cirkusu je největší akcí, která se každoročně koná v Ostravě-Porubě. Organizátoři odhodlaně naplánovali program letošního ročníku až na srpen, místo obvyklého června.

Loňský ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu měl být velkolepou oslavou tohoto druhu umění. Ulice Poruby měl rozzářit už popáté a všichni společně jsme toto jubileum chtěli oslavit. Bohužel přišel covid a ten veškeré oslavy utnul. Letos by se ale pátý ročník konat mohl. Jen ne v červnu, ale až v srpnu – od 6. do 8. 8.

Václav Pokorný, ředitel festivalu: "Snažíme se najít takový koncept, aby se festival mohl uskutečnit za dodržení nejpřísnějších hygienických podmínek. Bedlivě sledujeme veškerá protiepidemická opatření a doufáme, že budeme schopni je splnit."

Zatím není jasné, jaký formát festival bude mít. Uvidí se podle aktuálních opatření, zda organizátoři budou moci zachovat i oblíbená interiérová představení v šapitó ve středovém pruhu Hlavní třídy, nebo se celá akce uskuteční pod širým nebem.

Václav Pokorný, ředitel festivalu: "Pracujeme se všemi variantami. Ale jisté je, že scény vytvoříme na několika místech Hlavní třídy, kde budou vystaveny loutky v nadživotní velikosti a obří kulisy. U nich budou umělci vystupovat. Diváci se nemusejí bát, že by byli o něco ochuzeni. Počítáme s kvalitní účastí a většina umělců měla vystoupit už loni. Jsme přesvědčeni, že se bude na co dívat."

Za zmínku stojí například světelné loutky ryb a medúz či obří anděl nebo lev. 

Václav Pokorný, ředitel festivalu: "Je to zcela unikátní instalace, která propojuje svět divadla a výtvarného umění s moderními technologiemi. Většina těchto kulis byla použita na světové výstavě EXPO v Šanghaji a objeví se i na EXPO 2022 v Dubaji. Na venkovních scénách vystoupí umělci ze Švýcarska, Itálie, Španělska či Francie a jako každý rok nebude chybět ani náš Cirkus trochu jinak."

Hlavním partnerem festivalu je městský obvod Ostrava-Poruba, který akci podporuje od samého začátku. 

Lucie Baránková Vilamová, starostka Ostravy-Poruby: "Velice mě mrzelo, že jsme loni nemohli festival uspořádat. Věřím, že letos se to povede a protiepidemická opatření nám to umožní. Všichni už se těšíme, až budeme moci opět vyrazit za kulturou a Cirkulum je akcí, která každoročně dokázala přilákat lidi ze širokého okolí i zahraničí."

Dalšími významnými partnery jsou Moravskoslezský kraj, město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy