Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava chce ve školách PCR testy. Pilotně je zkouší na ZŠ Šoupala v Porubě

Na Základní škole Jana Šoupala v Ostravě - Porubě pilotně testují žáky PCR metodou. Tento typ testování je spolehlivější a má větší průkaznost, než antigenní testy. Je ale administrativně náročnější, protože vzorky musejí být spojené s osobními údaji dětí. Rodiče změnu vítají.

Základní škola Jana Šoupala je první v Ostravě, kde začali testovat žáky PCR metodou. Jde o pilotní projekt, na kterém se podílí magistrát a Zdravotní ústav Ostrava. Důvodem je nahrazení nepříliš spolehlivých antigenních testů.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: “PCR testování je určitě efektivnější než antigenní testování. Je příjemnější pro děti, protože jim do nosu nikdo nic nestrká a tak. Testujeme ze slin a ty výsledky jsou sice o něco později, ale opravdu zaručenější než antigenní testy. My jsme tento pilotní projekt připravovali delší dobu, naštěstí se to sešlo s výzvou Ministerstva školství, které nyní přispívá na testy 200 korunami na jeden. My jsme doplatili jako magistrát Ostravy zbytek.”

Základní škola J. Šoupala bude PCR testy používat do konce školního roku. Jen za první dva dny pilotního projektu otestovala 157 žáků a 9 učitelů. Nikdo nebyl pozitivní. Pokud by ale někdo onemocnění covid 19 měl, následovala by karanténa pro žáky dané třídy, trasování a další postupy nastavené hygieniky. Škola i většina rodičů přechod z antigenního na PCR testování přivítala.

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: “My jsme spokojeni po všech stránkách samozřejmě je to obrovská administrativní zátěž. Především z toho důvodu, že k tomu, aby ten test byl vyhodnocen, tak je třeba zpracovat osobní údaje Samozřejmě ohlasy od dětí, rodičů jsou pozitivní v tom, že je to jedna neinvazivní. To znamená, že tam není žádná zátěž, nemůže dojít k žádnému poškození sliznice a samozřejmě ty PCR testy, co se týká přesnosti se s těmi antigeny nedají úplně srovnat.”

Ostravský magistrát by uvítal, kdyby se PCR testy dostaly do všech základních škol ve městě.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: “Pokud se to osvědčí a pokud vůbec kapacita těch PCR testů v rámci Ostravy bude dostačující, protože zvažujeme ještě doporučit PCR pooling, který vychází ještě o něco levněji, tak bychom rádi, aby se to rozšířilo do co nejvíce škol.”

Ve všech ostatních 54 základních školách na území města se používají antigenní testy. Provedeno už bylo více než 12 tisíc testů. Záchyty pozitivních žáků jsou velmi nízké, do deseti případů týdně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy



JANEX spol. s r.o. - Ostrava - Bartovice (areál LIBERTY Ostrava)
Ostrava
od 25 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Rubix Czech s. r. o., Ostrava
Ostrava
od 28 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

CTDI Czech s.r.o.
Ostrava
od 50 000 do 65 000 Kč/měsíc

Detail