Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zarostlou Porubu už kosí jiná firma. S tou původní radnice ukončila smlouvu

Poruba se proměnila v jednu velkou louku. Firma, která loni vyhrála veřejnou zakázku na sečení trávy totiž neplnila své závazky. Nejenže měla málo zaměstnanců, ale ke kosení používala zahradní sekačky. Tráva tak byla místy vysoká více než půl metru.

VIDEO: TV Polar

Loni touto dobou už měla Poruba za sebou první seč. Letos se lidé brodí trávou, která jim místy sahá až k pasu. To, co nezvládla firma, která loni vyhrála veřejnou zakázku, teď dohání jiná.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Hrozili jsme ji sankcemi, různé další hrozby. Nic nepomáhalo, tudíž jsme byli nuceni ukončit smlouvu a od tohoto týdne máme podepsanou smlouvu s novou firmou, která seká ve všech obvodech v rámci Poruby. Stále navyšuje techniku. Samozřejmě v rámci veřejných zakázek není až tak jednoduché ukončit smlouvu s původním zhotovitelem a podepsat novou. Nám se to však podařilo v rekordním termínu do 5 dnů.”
Anketa: obyvatelé Poruby: “To bylo špatné jako. Mám psa a kvůli klíšťatům jsme se báli, tak jsem ráda, že už tu trávu konečně posekali.”
“Hlavně, když jsem tu s dětma, tak to bylo takové dost vysoké už, takže jsme rádi.”
“Nám to vadilo, ale zvládli jsme to v pohodě. Jsme rádi, že už je to posečené.”

Nově nasmlouvaná firma pracuje denně zhruba do 5 odpoledne, aby celý obvod stihla posekat do 14 dnů

Petr Svoboda, technický vedoucí, Petron servis: “V provozu máme denně 4 samosběrné sekačky, 3 pracovníky se strunovou sekačkou a dva nákladní automobily. Ty stroje denně udělají zhruba 6 až 7 motohodin a vyveze se cirka 5 tun zelené hmoty.”
Miroslav Chýla, zaměstnanec, Petron servis: “Chtěl bych apelovat na maminky s dětmi malými, které si chodí hrát na hřiště, že když tady vidí jezdit sekačky, měly by odejít, protože ty kameny létají 50 metrů daleko v půl metrové výšce a to dítě to může trefit do oka. Dospělého to klepne do kolene, to se dá spravit, ale to oko už sotva.”

Aby byla Poruba posekaná co nejdříve, musela se uplatnit tak trochu netradiční technika pokosu.

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “V některých částech Poruby můžou občané vidět posečenou trávu, která zůstává ležet. Je to záměrně dělané z toho důvodu, aby se jednak zrychlil logistický proces při odvozu, ale aby ta tráva taky ztratila nějakým způsobem hmotnost a objem. V následujících dnech se bude vyhrabávat, odvážet, takže vlastně kalkulujeme s tím, že při druhé seči už bude Poruba tak pěkná, jak bývala.”

Kosit se ale nebude všude. Na některých plochách zůstanou stejně jako v předchozích letech květinové louky. Zbrusu nová vznikne na Francouzské ulici. Tráva se navíc nebude sekat až tak zvaně na drn.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy